I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Důvody změny termínu Jänner Rallye 2015 [ROZHOVOR]

Mistrovství Evropy
Lukáš Chum
03. září 2014 - 20:45
3284×
AKTUALIZOVÁNO: 03. září 2014 - 20:54

Svým rozhodnutím, uskutečnit Jänner Rally 2015 během pracovního týdne, nedávno šokoval rallyové fandy předseda Rallye Clubu Mühlviertel Ferdinand Staber. V tomto rozhovoru osvětluje hlavní důvody přesunu první soutěže v kalendáři mistrovství Evropy 2015.

Před nedávnem jste vypustili na svět informaci o neobvyklé změně termínu soutěže od neděle do úterý, co vás vedlo k uskutečnění tohoto kroku?

"To je poměrně snadné vysvělit. V původně stanoveném termínu musely týmy přicestovat do centra konání soutěže už na silvestra nebo 1. ledna. Toto způsobilo mezi účastníky už vloni spoustu kritiky a to nejen v Rakousku, ale i v mezinárodním měřítku. Proto jsme museli nějak zareagovat. Týmy a jezdci jsou našimi zákazníky a nemůžeme si dovolit je ignorovat. Přeložit soutěž o týden déle nebylo možné, protože jsme závislí na spoustě místních dobrovolníků, kteří nemohou dostat po Vánočních svátcích další, již třetí týden v řadě, volno. A jelikož je u nás 5. ledna státní svátek, mají lidé volno. Proto je tedy pro nás celkem logické zvolit toto datum."

A jak vypadá pozměněný program soutěže? A co je ještě důležitější, jak na tuto změnu nahlíží samotné týmy?

"Příjezd účastníků je nyní plánován na 2. či 3. ledna. Shakedown a kvalifikace budou v neděli 4. ledna a samotná soutěž bude probíhat 5. - 6. ledna. Mluvili jsme s několika týmy a samozřejmě i s médii a všichni nám potvrdili, že je to pozitivní krok. Jsme si vědomi, že je to neobvyklý krok, ovšem jsem přesvědčen, že je to krok vpřed."

O kterých pozitivech mluvíte?

"Získali jsme například lepší vysílací časy na Eurosportu. Nyní budeme "on air" dříve a budeme tak moci přinášet lepší zpravodajství. V minulém roce to nebylo optimální. Pro nás a naše sponzory jsou navíc tyto přesuny vysílacích časů výhodnější."A konečně otázka ohledně samotné soutěže, ikdyž je ještě velmi brzo: Můžeme se těšit na nějaké překvapení nebo inovace, o kterých můžete už nyní mluvit?

"Pro nás již tak brzy není. Už teď jsme zaneprázdněni a musíme naplno pracovat. V polovině září je zapotřebí zveřejnit Rally Guide a od poloviny listopadu začínáme přijímat přihlášky. K tomu už nyní máme spoustu dotazů z celé Evropy, od Anglie po Itálii. Z hlediska rychlostních zkoušek zůstane vše stejné, jen jsme nuceni zkrátit rychlostní zkoušku Aisttal o poslední dva nebo tři kilometry. Čeho se budeme rovněž snažit dosáhnout, jsou jednotné předpisy s Rallye Monte Carlo týkající se pneumatik, ale jen v rozumné míře. Doufáme ve sněhovou pokrývku na tratích. Snad by po dlouhé době zase mohla klapnout ona klasická zimní Jänner Rally!"

O autorovi
Lukáš Chum
Šéfredaktor serveru I-Motorsport.cz, student fakulty mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze a milovník cestování a burácejících motorů. Zapálený fotograf a občasný sportovec, který nepohrdne dobrým jídlem, ani kvalitním filmem.
Komentáře