I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Filip Mareš patřil na Rallye Šumava k nejrychlejším

Mistrovství České republiky
Klára Sobotková
27. dubna 2017 - 18:21
574×

Druhý podnik letošního TrueCam mistrovství České republiky v podobě tradiční 52. Rallye Šumava Klatovy byla balzámem pro oko diváka. Oblíbená klatovská soutěž byla o uplynulém víkendu ozdobena nejen soubojem na špičce absolutního pořadí, ale také tím v kategorii dvoukolek. Velmi významnou roli pak v těchto bojích hrála posádka Autoklub Peugeot Rally Talent s vozem Peugeot 208 R2 ve složení Filip Mareš a Honza Hloušek.

První etapa šumavské rallye přivítala posádky slunečným počasím a všechny účastníky zavedla na tamní „klasiky“ v podobě Čínova a Korábu, doplněné tentokráte o okruhovou RZ Petrovice. Filip s Honzou od začátku nasadili velmi rychlé tempo a už první sekce se stala jejich kořistí. Vítězství v páteční etapě pak potvrdili skvělým časem na, do tmy zahalených, Petrovicích, kterým si zajistili také senzační vedení v kategorii dvoukolek.

„Pátek nám vyšel zcela podle představ. V autě jsem se cítil velmi dobře a vlastně jediné, co nás trochu zbrzdilo, bylo přerušení prvního průjezdu Korábem těsně před naším startem. Startovali jsme posléze na studených pneumatikách a to nás stálo pár vteřin. Hodně nás mrzelo také zrušení druhého průjezdu touto krásnou RZ, za tmy jsme si celkem věřili,“ komentoval dění první etapy semčický jezdec.


Delší a obtížnější etapa čekala na všechny posádky v sobotu, kdy bylo na programu hned devět RZ včetně dvojího průjezdu téměř 20 kilometrů dlouhou Strašínskou RZ. Hned z rána se navíc v okolí Klatov a Sušice zatáhla obloha, ze které se na tratě začaly snášet první dešťové kapky.

„Volba pneumatik nebyla v daných podmínkách ničím snadným a bohužel jsem se nakonec nerozhodl správně,“ naznačuje peripetie v úvodu dne Filip a pokračuje: „První sobotní RZ jsme se proklouzali a vybudovaný náskok byl tatam. Následovala naštěstí přezouvací zóna a v průběhu dopolední sekce jsme se dokázali propracovat zpět do čela. Pak ale přišla na řadu pro nás nešťastná klatovská městská RZ, na které jsem udělal chybu a v pomalé rychlosti skončil v plotě. Auto nebylo nijak zásadně poškozené, bohužel trvalo téměř minutu, než se nám díky dvěma pořadatelům podařilo dostat zpět na trať.“


Následoval nucený propad pořadím a zastávka u mechaniků, kteří připravili auto do bojů v poslední sekci závodu.„Do cíle bylo stále daleko a rozhodně jsme nic nevzdávali. Celý tým v servisu odvedl skvělou práci a my se mohli soustředit jen na naši jízdu. Na vodě se nám jelo velmi dobře a i díky problémům soupeřů jsme brzy byli zpět na druhé pozici. V poslední zkoušce ještě postihl defekt vedoucího Simona Wagnera a v cíli nám na něj chybělo rovných 5 vteřin. O to více mě pochopitelně mé chyby mrzí. Z obou si ale odnáším velké ponaučení a i přes určité zklamání, máme dobrý pocit z tempa, které jsme na Šumavě předvedli,“ uzavírá s optimismem hodnocení šumavské soutěže Filip Mareš.


Společně s Janem Hlouškem tak v konečném pořadí obsadili velmi pěknou 2. příčku v hodnocení 2WD a rovněž také třídy 6. V absolutním pořadí dokončili soutěž na velmi slušné 16. příčce.

Předvedený výkon posádky Autoklub Peugeot Rally Talent zhodnotil také manažer týmu Stanislav Kafka: „Letošní Šumava se rozhodně zařadila k těm obtížnějším ročníkům. Aprílové počasí během celého týdne dávalo tušit nesnadný průběh. To několikrát zamíchalo pořadím snad ve všech kvalifikacích. Bohužel jsme tentokrát drželi ten pomyslný kratší konec a i přes maximální nasazení se nepodařilo zaváhání ze speciálky v Klatovech dohonit. Opravdu jsem velmi potěšen rychlého tempa naší posádky, když Filip s Honzou dokázali ve své třídě zvítězit na pěti RZ a šestkrát byli druzí.“


Posádka má nyní před sebou jen několik dní oddychu a už tuto neděli odjíždí reprezentovat národní barvy ACCR Czech Teamu na druhý podnik FIA ERC - Rally Islas Canarias, která startuje již 4. května v Las Palmas na Kanárských ostrovech. V hodnocení FIA ERC Junior U27 bude naše posádka hájit průběžnou třetí pozici.

Komentáře