Mistrovství světa
Ondřej Tichý
29. ledna 2018 - 17:34
407×

Sébastien Ogier na Rallye Monte Carlo startoval nejen jako úřadující mistr světa, ale také jako obhájce prvenství v této soutěži. Na svém kontě jich má nyní celkem šest, z toho pět posledních dokázal získat v řadě. Jeho vůbec první vítězství v této zrádné soutěži je 2009, kdy se soutěž jela v rámci již zaniklého šampionátu IRC a on zde startoval v Peugeotu 207 S2000.

Ani letos to na Monte nebyla procházka růžovou zahradou. Podmínky na trati se i na poměry Monte Carla měnily extrémně a to stylem, že jezdci startovali na zcela suchém povrchu, který se v zápětí přes mokrou a následně zcela zasněženou cestu změnil v čistý led, na němž jezdci vykružovali piruety, za které by se nemuseli stydět kdejací krasobruslaři. Své o tom ví Thierry Neuville, který se neuhlídal hned na první RZ soutěže a v jednom místě sklouznul do příkopu, kde i přes snahu diváků ztratil přes čtyři minuty.

Chyb se nevyvaroval ani sám Ogier a také zjistil jaké to je zapadnout do příkopu. Naštěstí pro něj zde bylo dost diváků na to, aby jej za méně jak půl minuty dostali ven. Následkem bylo pouze snížení náskoku na celkově druhého Otta Tänaka 19 vteřin. Blíže mu ve výsledcích byl pouze Andreas Mikkelsen jedoucí letos v týmu Hyundai, který ale musel odstoupit pro selhání alternátoru v jeho voze.

Že byly podmínky na tratích Monte až nezvykle různorodé uznal i sám úřadující mistr světa:
„Vždy na Monte čelíme náročným podmínkám, ale letos to bylo opravdu extrémní. Nepamatuji si, kdy naposled jsme tak bojovali s výběrem pneumatik. Nikdy s neustále se měnícími podmínkami nebyla jistota, že jsme zvolili správně.“

„Bylo téměř nemožné se vyvarovat za celý víkend jakékoliv chyby. I my jsme je udělali. Ale v porovnání s ostatními jich bylo méně a s mnohem menšími následky.“

Jednou z nejzrádnějších zkoušek byla pravděpodobně ta devátá-sněhem pokrytá v sobotu ráno. Ačkoliv jí Ogier projel „až“ druhým časem se ztrátou výrazných 22 vteřin na nejrychlejšího Mikkelsena, svůj náskok na Tänaka ještě naopak zvýšil a to na více než minutu.

Neustálé hledání rovnováhy mezi trochou rychlosti a nekončícím klouzáním Ogier popisuje takto:
„Jednoznačně to byla jedna z nejtěžších zkoušek v mé kariéře. Těžko se vysvětluje jak moc, nestěžuju si, ale nebylo to u užití si jízdy, tohle bylo o přežití. Do cíle nakonec přijedete s obrovskou úlevou a jste šťastní, že jste projeli závěrečnou fotobuňkou. Nemáte ale absolutně ponětí, jestli jste byli o minutu rychlejší nebo pomalejší. Bylo tam hrozně jednoduché přijít o pozici ve výsledcích.“

Ogier si tak v Monte Carlu připsal 25 bodů za vítězství v soutěži a 1 bod za páté místo v PowerStage, kterou mimochodem překvapivě vyhrál Kris Meeke, jenž po celou dobu soutěže nebyl ve své kůži a celkově skončil čtvrtý. Body za druhé místo si odváží Ott Tänak, pro něhož to byl první start v týmu Toyota Gazoo Racing. A třetí místo na pódiu doplnil Tänakův týmový kolega Jari-Matti Latvala. Pátou příčku obsadil Thierry Neuville, šestou Elfyn Evans, sedmou Esapekka Lappi, který do poslední RZ držel čtvrtou příčku. Kousek od cíle ale chyboval a nešťastným způsobem přišel o tři pozice. Sympatické osmé místo obsadil Bryan Bouffier, který si nadšeně užíval svezení s vozem WRC nové generace. Díky Rally2 deváté místo uhájil Andreas Mikkelsen a TOP 10 uzavřel Jan Kopecký s Fabií R5, který byl zároveň nejrychlejší v hodnocení WRC2 i kategorii RC2.