I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Vyzpovídali jsme Honzu Černého po dvoudenním testu s Fordem Fiesta R5

Mistrovství České republiky
Marek Janeček
11. března 2018 - 18:01
1693×

Jak jsme již ve čtvrtek informovali, Jan Černý pro letošní sezonu mění techniku. Škodu Fabia R5, se kterou se objevoval poslední dva roky, mění za Ford Fiesta R5 týmu Gemini Clinic. Tento vůz má bohatou historii, když s ním v sezóně 2017 odjel Bryan Bouffier dva podniky mistrovství světa a čtyřikrát se účastnil mistrovství Evropy, z toho dvakrát vítězně. Bude s tímto vozem Jan Černý úspěšný tak jako Bryan Bouffier?Pátek a sobotu strávil tým redakce I-Motorsport.cz na dvoudenním testu Jana Černého. Příbramský jezdec jezdil na stejném úseku, na kterém testoval i minulý rok s Fabií R5 před Rally Bohemia, avšak podmínky byly naprosto odlišné. Testu se účastnil i Roman Kresta, který pomáhal Honzovi Černému nastavovat auto.Po skončení testu jsme s Honzou pořídili krátký rozhovor.

Jak se v autě cítíš po dvoudenním testování?
Tak když srovnám ta auta, Fabii i Fiestu, jsou úplně jiná. Začíná to tím, jak v tom člověk sedí a končí to tím, jak to brzdí a zatáčí a jak celkově to člověk vnímá. Ale mám z toho moc dobrý pocit, strašně se mi to líbí. Najeli jsme dost kilometrů na to, abych už to auto poznal. Teď nás čeká závod v Rakousku v rámci testu a pak už hurá na Valašku.


Vím, že je stále ještě brzo na nějaké závěry, ale jaké je první porovnání Fabie a Fiesty? Jaké jsou klady a jaké naopak zápory obou aut podle tebe?
Rozdíly tam určitě jsou, ale je na to opravdu brzo. Chce to ještě najet další kilometry. Obě ta auta jsou skvělá, krásně se řídí a je to jenom o tom, naučit se s každým tím autem správně zacházet.
Co tě vedlo k výběru Fiesty? Rozhodovali jste se vůbec o nějakém jiném autě, nebo Fiesta z týmu Gemini byla jasnou volbou?
Gemini vlastní Fiestu už nějaký pátek, takže spíš jsme rádi, že se nám podařilo dohodnout s týmem Gemini a moji partneři šli do toho se mnou. Nebylo tam tedy moc, co řešit ohledně auta.


Včera se na testu objevil Roman Kresta. Jaká byla jeho úloha? Bylo to jen utahování kol a nebo něco víc?
Tak Roman tam včera určitě nebyl proto, aby utahoval kola (smích). Roman se mnou jezdil, pomáhal mi jak s nastavením auta, tak mi i radil něco k jízdě. Jsem hrozně rád, že tam byl, protože si nemyslím, že je tady někdo lepší na to, co jsme od něj potřebovali. Takže bych mu takhle chtěl ještě jednou poděkovat, protože to pro mě bylo hodně přínosné a věřím, že v podobném duchu bude naše spolupráce pokračovat.
Dokážeš tipnout, kam by ses na Valašské Rally mohl zařadit?
To nedokážu. Každý jezdec chce vyhrávat, každý chce jet tak, jak to nelíp umí a o to já se tam budu s Petrem pokoušet.


Jaký bude teď osud Fabie, se kterou jsi jezdil minulou sezónu? Bude jí Váš tým někomu pronajímat?
Fabii, s kterou jsem teď poslední dva roky startoval, vlastní Zdeněk Pokorný. Ten s ní závodí a pojede s ní i dál. Náš tým se o ní bude starat.


Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v průběhu celé sezóny!
Taky díky.
Kompletní fotogalerii z testu si můžete prohlédnout zde.

O autorovi
Marek Janeček
Komentáře