I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Ogier bere z Mexika body za první místo! Na powerstage byl ale penalizován

Mistrovství světa
Ondřej Tichý
11. března 2018 - 21:59
642×
AKTUALIZOVÁNO: 12. března 2018 - 13:01

Celkem pět posádek ze tří různých týmů se vystřídalo na průběžné vedoucí příčce Rally Guanajuato Mexico 2018. Tou poslední byla francouzská dvojice hájící barvy britského M-Sportu Sébastien Ogier a Julien Ingrassia. Ogier se v pátek vyrovnal s úlohou čističe trati, ačkoliv před ním startující Thierry Neuville měl podmínky na trati ještě o dost těžší. Avšak ztráta, kterou Ogier získal, nebyla tak zdrcující jako ve Švédsku a tak během sobotní etapy mohl pohodlně těžit ze získané pozice na trati, aby se po defektu v tu chvíli vedoucího Sébastiena Loeba ve čtrnácté rychlostní zkoušce dostal na první místo, kde už jej nikdo nedokázal ohrozit. Ogier si dokonce mohl dovolit zvolit ideální obutí jeho Fiesty WRC přímo na závěrečnou PowerStage, která měla jiný charakter, než zbylé dvě zkoušky. PowerStage sice nevyhrál, ale za druhé místo v ní si k bodům za vítězství v soutěži připsal ještě body za druhé místo právě z této zvlášť bodované RZ.

O nicotné čtyři desetiny vteřiny PowerStage vyhrál Estonec Ott Tänak, který přijel podobně jako Ogier ve Švédsku do časové kontroly této RZ s časovou ztrátou, aby tak získal lepší pozici na trati. Tänak totiž díky technickým problémům jeho Yarisu WRC startoval do třetí etapy v rámci pravidla Rally2 jako jeden z prvních vozů na trati. Do té doby se držel na velmi slušné třetí příčce. V cíli nakonec obsadil 14. pozici.

Druhým, kdo zkoušel trpělivost komisařů před startem PowerStage, byl Belgičan Thierry Neuville. Tomu ale tento trik nevyšel – v cíli bral dva body za čtvrtou příčku. V cíli soutěže je pak klasifikován na šestém místě i přes technické potíže trápící jeho vůz.

Body za druhé místo si z Mexika veze Dani Sordo, který ovládl páteční etapu. V sobotu ráno se ale lépe vyspal Sébastien Loeba a hned na první RZ etapy se dostal do vedení před Sorda. A Sordovi nezbývalo, než začít bojovat. Jeho rozlet ale obdobně jako Loeba zastavil kámen na čtrnácté rychlostní zkoušce, o nějž oba udělali defekt pneumatiky. Pro Sorda to místo posunu výsledky vzhůru znamenalo propad na třetí místo za Krise Meeka a Ogiera, jehož tato událost katapultovala na první místo. Loeb na tom byl z pohledu výsledků hůře – propadl se o čtyři místa dolů na pátou příčku.Že se rally rozhoduje až v cíli je známý fakt. Nejvíce o něm by mohl vykládat Kris Meeke, který zopakoval loňský husarský kousek z poslední RZ soutěže. Tehdy z prvního místa vyletěl mimo trať, aby se na ní po pár desítkách vteřin vrátil a dojel si tak pro vítězství v soutěži. Tentokrát poslal svoji „cé-trojku“ v jedné ze zatáček na bok a nebýt zásahu diváků, odstoupil by z druhého místa tři rychlostní zkoušky před cílem. Nakonec do cíle dojel, ale s propadem na třetí příčku.

Čtvrté místo v cíli Mexické rally získal Andreas Mikkelsen, který se Mexikem doslova protrápil. Nebyl spokojený jak s nastavením svého auta, tak i sebe samého, kdy se i několikrát ztratil v rozpisu. V nedělní etapě i přes prvotní spokojenost chyboval a poslal svůj Hyundai proti břehu, naštěstí pro něj poškození nebyla nijak výrazná a tak mohl v klidu dojet do cíle soutěže. K bodům za čtvrté místo si může připsat ještě jeden za páté v PowerStage.

Skvělé páté místo získal Sébastien Loeb, který po letech oprášil soutěžní kombinézu a vyrazil hájit barvy Citroenu do střední Ameriky. Nebýt zmíněného defektu, mohl jeho návrat skončit senzačním vítězstvím, ale na to se v rally nehraje. Loeb tak aspoň ukázal, že nic ze svého umu po třech letech nezapomněl a ihned by se mohl vrátit na plný úvazek zpět.Sedmý celkově v cíli skončil Pontus Tidemand, pro kterého to ale znamenalo dominantní vítězství v rámci šampionátu WRC2. Jezdec Škody Fabia R5 totiž vyhrál s náskokem šesti minut a necelých čtyřicetipěti vteřin před Gusem Greensmithem jedoucím s Fiestou R5.

Velké trápení – to byla Mexická rally pro tým Toyoty. Nejlepším z jejich jezdců byl celkově osmý Jari-Matti Latvala, kterého od začátku soutěže zužoval přehřívající se motor jeho Yarisu WRC, aby nakonec v deváté rychlostní zkoušce odstoupili pro selhání alternátoru. Zbytek soutěže pak absolvovali v rámci Rally2, obdobně jako jeho krajan Esapekka Lappi, který pro změnu havaroval v druhém průjezdu zkoušky zvané El Chocolate.

Elfyn Evans z M-Sportu soutěž opustil na konci šesté RZ poté, co se u jeho spolujezdce Daniela Barritta objevilo podezření na otřes mozku. Dvě rychlostní zkoušky před tím Evans poslal ve vysoké rychlosti svoji Fiestu na hrb uprostřed vozovky, následnou kompresi nepobral podvozek auta a Evans najel do břehu, kde se několikrát přetočili přes střechu. Poškození auta nebylo velké a tak mohli dál pokračovat až do zmíněného odstoupení.AKTUALIZACE
Ogierovi byla po skončení PowerStage udělena penalizace 10 vteřin za kontakt s bariérou retárdéru umístěného těsně před cílem! Francouzský jezdec tak přišel o 4 body z PowerStage, na jeho vítězství v celé soutěži to ale nic nemění.

Konečné výsledky Rally Mexico
1.S. Ogier - J. IngrassiaFord Fiesta WRC3:53:58,0 hod
2.D. Sordo - C. Del BarrioHyundai i20 Coupe WRC+1:13,6 min
3.K. Meeke - P. NagleCitroen C3 WRC+1:29,2 min
4.A. Mikkelsen - A. JægerHyundai i20 Coupe WRC+1:48,4 min
5.S. Loeb - D. ElenaCitroen C3 WRC+2:34,6 min
6.T. Neuville - N. GilsoulHyundai i20 Coupe WRC+9:13,0 min
7.P. Tidemand - J. AnderssonŠkoda Fabia R5+10:34,7 min
8.J. Latvala - M. AntillaToyota Yaris WRC+15:47,1 min
9.G. Greensmith - C. ParryFord Fiesta R5+17:19,3 min
10.P. Heller - P. OlmosFord Fiesta R5+24:28,1 min

Zdroj – Facebook

O autorovi
Ondřej Tichý
Komentáře