I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Smeets: FIA by se měla zaměřit na zelenou

Mistrovství světa
Ondřej Tichý
18. července 2018 - 19:30
524×

Šéf Volkwagen Motorsport Sven Smeets naléhá na hlavní představitele MS v rally, aby se začali více zajímat o alternativní zdroje energie.

Podle serveru Motorsport.com FIA sice zpracovává možnosti použití elektrických nebo hybridních pohonů ve WRC, ale stále je zatím nezahrnuli do balíku regulí, které mají začít platit od roku 2020.

Sven Smeets není ve světě rally žádným nováčkem, má za sebou téměř stovku startů jako spolujezdec a následně jsme jej mohli také najít ve vedení týmu Citroen. Nyní velí sportovní divizi Volkswagenu, kde mimo jiné dohlíží na vývoj elektřinou poháněných závodních vozů, zahrnující i nedávný úspěšný pokus Romaina Dumase o nový rekord na Pikes Peak s vozem VW I.D.R.

„WRC zkrátka potřebuje něco, co je spojí s budoucí generací,“ prohlásil Smeets. „Pokud se mě ale zeptáte, jak bude vypadat budoucnost, tak na to neexistuje jednoznačná odpověď. Bylo by velmi těžké teď říci, že musíte vyrobit elektrické WRC, protože teď na to není vhodný doba. Něco se ale musí stát.“
V tuto chvíli FIA plánuje ponechat současnou generaci vozů až do roku 2022, původně měla nová evoluce přijít už za dva roky, ale FIA si tímto zajistila další čas na rozmyšlenou. Smeets má právě z tohoto obavy:

„Teď je opravdu vhodná doba o tom intenzivněji mluvit a zahrnout to do budoucích technických regulí. Čekat na rozhodnutí do roku 2022 nemusí být úplně dobré. Musíte respektovat současné týmy, ale zároveň je potřeba něčím nalákat nové. Řekl bych, že FIA by se měla snažit mít pravidla pro rok 2022 hotové na konci příští sezóny. Každý by se na ně mohl podívat a FIA by mohla rozhodnout, kdy je uvede v platnost.“


I přes fakt, že v současné době ve WRC aktivně působí čtyři tovární týmy (budeme-li podporu MSportu ze strany Fordu brát za tovární), Smeets si není jistý, jak dlouho tento skvělý stav může trvat.

„Šampionát je nyní ve velmi dobré pozici a můžete nabýt dojmu, proč by se něco takového mělo měnit. Ale zároveň musíte myslet na to, kolik dalších automobilek by rázem mohlo zaklepat na dveře. Na druhou stranu je zde nebezpečí, že někdo z nich řekne ‚odejdeme a budeme dělat něco jiného…‘“
O autorovi
Ondřej Tichý
Komentáře