I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Tady je Tänakovo

Mistrovství světa
Ondřej Tichý
29. července 2018 - 15:35
716×
AKTUALIZOVÁNO: 29. července 2018 - 15:39

Po spektakulárním souboji o první místo, který se na finských tratích odehrál v pátek mezi Ottem Tänakem a Madsem Ostbergem, si Tänak během sobotní etapy vybudoval téměř tři čtvrtě minutový náskok právě na druhého Ostberga, aby v neděli už pouze dovezl svůj vůz bezpečně do cíle pro své čtvrté vítězství v MS v kariéře. Ale nebyl by to tvrdohlavý seveřan, aby se nepokusil ještě zabojovat na zvlášť bodované PowerStage. Při načtení prvních mezičasů muselo být v zázemí Toyota Gazoo Racing, jehož barvy Tänak hájí hrobové ticho. Tänak si totiž dojel pro vítězství i v PowerStage a z Finska si tak odváží plných 30 bodů.

Ostberg se sice musel sklonit před Tänakem, ale o svou druhou pozici musel ještě bojovat, začal se na něj totiž nebezpečně dotírat Jari-Matti Latvala. Nakonec svoji pozici Ostberg ubránil i přes to, že se celou soutěž potýkal s nezvykle vysokým opotřebením pneumatik. Naštěstí pro něj jej, respektive jeho vůz minula závada, která postihla všechny jeho týmové kolegy a to nesprávně fungující palivové čerpadlo. Ostberg si krom bodů za celkové druhé místo odváží ještě další čtyři body za taky druhý místo z PowerStage, kde byl jen o půl vteřiny pomalejší než Tänak.Od těch co srdnatě bojovali, se pojďme podívat na ty, co se spíše trápili. Těmi jsou jednoznačně Thierry Neuville a Sébastien Ogier, tedy dva největší rivalové v boji o letošní mistrovský titul. Ogier se po celou dobu soutěže zaobíral změnami v nastavení jeho Fiesty. M-Sport do Finska totiž přivezl nový aero-packet a zjevně jej nestihli řádně otestovat. Ogier tak nemohl najít potřebnou jistotu v chování vozu a nakonec si dojel pro pátou příčku, kterou mu v rámci kolegiality přenechal Teemu Suninen rovněž z M-Sportu. Suninen skončil tedy šestý a třetí Fiestu dovezl do cíle na sedmém místě Elfyn Evans.

Neuville se také ve svém voze necítil nejlépe, což vyústilo v jezdeckou chybu na RZ 5, kde minulo odbočku a zastavil svůj Hyundai o strom, naštěstí pro něj zde nechal pouze zadní nárazník a mohl tedy v soutěži dál pokračovat. V cíli mu náleží devátá příčka a plus k tomu získal dva body z PowerStage. V boji o titul tak zatím zůstává ve vedení s náskokem 21 bodů na Ogiera. Čest Hyundai hájil nakonec Hayden Paddon, který si stabilním výkonem dojel pro čtvrté místo. Třetí jezdec ze stáje Hyundai Andreas Mikkelsen totiž už v pátek havaroval a v soutěži pokračoval v rámci Rally2.

Craig Breen chyboval rovněž v páteční etapě a to rovnou na první ranní rychlostní zkoušce, kde trefil svým vozem kámen a propadl se až na čtrnáctou příčku, ze které se dokázal vyškrábat na konečnou osmou pozici.

Loňský překvapivý vítěz Esapekka Lappi se závěrečných bojů o pódium nezúčastnil, protože v první dnešní ranní rychlostní zkoušce havaroval a musel ze soutěže odstoupit.

Konečné pořadí
1.O. Tänak - M. JärveojaToyota Yaris WRC2:35:18,1 hod
2.M. Østberg - T. EriksenCitroën C3 WRC+32,7 sek
3.J.-M. Latvala - M. AntillaToyota Yaris WRC+35,5 sek
4.H. Paddon - S. MarshallHyundai i20 Coupe WRC+1:35,6 min
5.S. Ogier - J. IngrassiaFord Fiesta WRC+2:15,0 min
6.T. Suninen - M. MarkkulaFord Fiesta WRC+2:19,2 min
7.E. Evans - D. BarrittFord Fiesta WRC+2:29,5 min
8.C. Breen - S. MartinCitroën C3 WRC+3:08,4 min
9.T. Neuville - N. GilsoulHyundai i20 Coupe WRC+3:31,8 min
10.A. Mikkelsen - A. JægerHyundai i20 Coupe WRC+8:37,4 min

Zdroj – Facebook Toyota Gazoo Racing, Citroen Racing

O autorovi
Ondřej Tichý
Komentáře