I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Finská rally: vyhrál Pietarinen s privátně nasazeným vozem ŠKODA

Mistrovství světa
Škoda Motorsport
30. července 2018 - 14:08
390×

Během závěrečné části třídenní Finské rally NESTE Rally Finland působil 17letý jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä (FIN) se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN) jako suverénní vítěz kategorie WRC 2. Bohužel ale během předposlední zkoušky v sobotu zlomil o kámen při brzdění zavěšení levého předního kola. Po opravě přímo na trati mladí Finové stihli ještě dojet na čtvrtém místě.

Při fascinujícím dohánění času vyhráli v kategorii WRC 2 během nedělního kola všechny rychlostní zkoušky, na stupně vítězů jim ale nakonec chybělo pouhých 1,9 sekundy. Rovanperovi týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) museli po sobotní nehodě odstoupit, působivým výkonem nakonec v kategorii WRC 2 Finské rally zvítězila domácí posádka Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen (FIN/FIN) s privátně nasazeným vozem ŠKODA.

Během nedělního kola Finské rally si zákaznická posádka ŠKODA Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen udržela vedení v kategorii WRC 2 až do cíle ve městě Jyväskylä. Po čtyřech závěrečných rychlostních zkouškách s celkovou délkou 46 km domácí posádka oslavila největší úspěch své dosavadní závodní kariéry. Nicméně juniorská posádka ŠKODA Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem během Finské rally ukázala, že je nejrychlejší posádkou. Současně ale na předposlední sobotní zkoušce předvedla, že dokáže na trati provést i pokročilé servisní úkony. Potom, co posádka trefila kámen ukrytý ve vyjeté koleji v závodní stopě, došlo k poškození zavěšení levého předního kola jejich vozu ŠKODA FABIA R5. Vzdát se ale nepřicházelo pro 17letého finského pilota a jeho spolujezdce v úvahu. Zavěšení kola se jim podařilo přímo na trati provizorně opravit, takže byli schopni na čtvrté pozici dojet do servisní zóny!

Během stejné rychlostní zkoušky číslo 18 jejich týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn vyletěli ve vysoké rychlosti z trati. Zásluhou vysokého bezpečnostního standardu vozu ŠKODA FABIA R5 vystoupila dvojice Norů z vozu po několika otočkách přes střechu nezraněna. Během sobotního večera mechanici vůz ŠKODA FABIA R5 Kalle Rovanpery úspěšně opravili, takže se mladý jezdec mohl v neděli ráno vydat na stíhací jízdu s cílem dostat se na stupně vítězů. Během první rychlostní zkoušky dne dokázal na 11 kilometrech být o 15,2 sekundy rychlejší, a zmenšil tak rozdíl na třetího v pořadí, Guse Greensmitha s vozem Ford, na 30,8 sekundy. Na druhé rychlostní zkoušce byl Rovanperä opět nejrychlejší a snížil náskok soupeře před sebou na 24,5 sekundy.

Po dojetí této rychlostní zkoušky řekl: „Myslím, že můj odstup je příliš velký. Ale stále se toho může hodně stát.“


Další nejrychlejší čas jej posunul o 13,1 sekundy blíže ke třetímu místu. Ale i když také ve čtvrté rychlostní zkoušce dne byl nejrychlejší, třetího místa kategorie WRC 2 nedosáhl, chybělo mu pouhých 1,9 sekundy!

Zatímco Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem zajeli během neděle všechny rychlostní zkoušky v kategorii WRC 2 nejrychleji, celkové vítězství v dané kategorii nakonec slavila aktuálně vedoucí posádka finského mistrovství, jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA ve složení Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen (FIN/FIN). Je to největší úspěch jejich dosavadní kariéry.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek Finskou rally komentuje: „Gratuluji místnímu zákaznickému týmu ŠKODA a zejména pak posádce Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen k vítězství v kategorii WRC 2 Finské rally. Kalle a Jonne podali fantastický výkon a současně ukázali psychickou odolnost, když se po sobotní nehodě snažili probojovat výše a v posledním kole zajeli všechny nejrychlejší časy!“
Zdroj – Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Komentáře