I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Mistr světa Jan Kopecký chce sezónu uzavřít vítězstvím

Mistrovství světa
Škoda Motorsport
23. října 2018 - 12:47
1527×

  • Do konce letošní sezóny scházejí dvě soutěže a tovární posádku ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler již nikdo nemůže v čele kategorie WRC 2 předstihnout
  • ŠKODA Motorsport si s předstihem zajistila mistrovský titul v hodnocení týmů, který tak získala počtvrté v řadě
  • Po vítězství v kategorii WRC 2 na Britské rallye ve Walesu by juniorská posádka Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen chtěla zvítězit také ve 12. kole letošního mistrovství světa
  • Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Velmi nás těší, že jsme mohli obhájit oba tituly pro jezdce a týmy v kategorii WRC 2.“


Jezdci ŠKODA Jan Kopecký a Pavel Dresler nastoupí do nadcházející španělské RallyRACC Catalunya (25. 10.–28. 10. 2018) jako noví mistři světa kategorie WRC 2. Česká posádka již nemůže být ve dvou zbývajících soutěžích v kategorii WRC 2 bodově překonána. Také ŠKODA Motorsport si zajistila mistrovský titul v kategorii WRC 2 v hodnocení týmů. (v obou případech podléhá oficiálnímu potvrzení ze strany FIA) Juniorská posádka týmu ŠKODA Motorsport Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) bude ve Španělsku startovat poprvé a bude chtít po svém prvním vítězství v kategorii WRC 2 (FIN/FIN) na Britské rallye ve Walesu zajet další špičkový výsledek.

Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool


Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek je s průběhem letošní sezóny mimořádně spokojen: „Viděli jsme fantastický souboj o titul mistra světa v kategorii WRC 2 mezi Pontusem Tidemandem a Janem Kopeckým. Oběma jezdcům jsme umožnili startovat v šesti soutěžích. Jan teď ve Španělsku pojede svoji rallye číslo šest. Pontus jej už nemůže předstihnout, protože svých šest soutěží odjel. Velmi nás těší, že jsme obhájili oba tituly pro jezdce a týmy v kategorii WRC 2. Posádky ŠKODA vyhrály v deseti ze zatím jedenácti odjetých soutěží kategorie WRC 2 letošního mistrovství světa. Vřele vítáme Volkswagen, který ve Španělsku vstoupí s modelem Polo do třídy vozů R5.“


Pro tým ŠKODA Motorsport je Španělská rallye v Katalánsku závěrem úspěšné sezóny. Závěrečné soutěže mistrovství světa v Austrálii se tým, v souladu s programem pro sezónu 2018, nezúčastní.

Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool


Jedním z nejtěžších soupeřů pro nové mistry světa kategorie WRC 2 Jana Kopeckého a Pavla Dreslera bude juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä, který se svým spolujezdcem Jonnem Halttunenem těsně po svých 18. narozeninách vyhrál zatím poslední Britskou rallye ve Walesu.

„Vítězství ve Walesu bylo skvělé. Doufám, že se nám také ve Španělsku podaří udržet tak dobrou formu,“ řekl mladý Fin.


Nicméně i Kopecký je před španělským kolem mistrovství světa plný optimismu.

„Prozatím mám opravdu skvělou sezónu, vyhrál jsem všechny soutěže, do nichž jsem nastoupil. Celkově jsem letos zvítězil v pěti soutěžích mistrovství světa a v šesti rallye mistrovství České republiky. V minulém roce mi vítězství ve Španělsku uniklo. Potom, co ze mě spadl tlak v mistrovství světa, se budu snažit tento účet vyrovnat,“ vysvětluje český mistr.


Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool


Španělská rallye v Katalánsku je dvanáctým podnikem letošního ročníku mistrovství světa a jednadvaceti posádkám kategorie WRC 2, z nichž devět startuje s vozem ŠKODA FABIA R5, nabídne jednu specialitu. Právě Španělská rallye je jedinou soutěží v mistrovství světa s kombinovaným povrchem. První kolo se v pátek pojede na šotolinovém povrchu s několika asfaltovými úseky. V sobotu a v neděli se většina zkoušek pojede na asfaltu. Na posádky během rallye čeká 18 rychlostních zkoušek s celkovou délkou 331,58 kilometru měřených úseků. Vítěz bude vyhlášen ve městě Salou jižně od katalánského hlavního města Barcelony v neděli ve 14:01 místního času.

Věděli jste, že…


…Španělská rallye v Katalánsku je jediným podnikem mistrovství světa, který se první den jede na šotolinovém povrchu a zbývající dva na asfaltu?
…v pátek večer mají týmy na servis čas 1:15 hod., což je o 30 minut déle než standardně, protože mechanici musí automobily přenastavit z šotolinového „setupu“ na asfaltový?
…zahajovací rychlostní zkouška Španělské rallye v Katalánsku se pojede ve čtvrtek večer v ulicích Barcelony?
…první RallyRACC Catalunya, jak zní oficiální název, se poprvé jela v roce 1957, součástí mistrovství Evropy se stala v roce 1975 a v roce 1991 se poprvé jela jako součást mistrovství světa?
…na Španělské rallye v Katalánsku mohou vozy kategorie WRC 2 použít maximálně 10 pneumatik určených pro šotolinu, 24 asfaltových a další čtyři pro shakedown?
…servisní zóna je na Španělské rallye v Katalánsku umístěna v parku PortAventura World Theme Park, jehož součástí je pozoruhodná horská dráha Dragon Khan s osmi loopingy a nejvyšší rychlostí 176 km/h?
Zdroj – Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Komentáře