I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Do itineráře barumky se vrací legendární Pindula

Mistrovství Evropy
Roman Ordelt
27. června 2019 - 11:34
415×

Barum Czech Rally Zlín se uskuteční v letošním roce dříve než v předchozích letech. Devětačtyřicátý ročník se pojede již v polovině srpna a v termínu 16. – 18. srpna 2019. Barumku každoročně sleduje ve Zlínském kraji desetitisíce fanoušků, což zařazuje zlínskou rally do pozice jednoho z nejvíce navštívených sportovních podniků na území České republiky. I v letošním roce se čeká v rámci FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) kvalitní podívaná a nabitá startovní listina s řadou předních jezdců z evropského šampionátu. Barumka se pojede zároveň netradičně jako závěrečný podnik Autoklub Mistrovství České republiky v rally 2019 (MČR).

Centrum soutěže bude soustředěno v krajském městě Zlín. Startu závodu předchází technická přejímka konaná ve čtvrtek 15. srpna v odpoledních hodinách v Otrokovicích. V pátek 16. srpna proběhne v dopoledních hodinách v blízkosti servisní zóny kvalifikace a testovací RZ na úseku z Pohořelic do Komárova. Slavnostní start se uskuteční od 16 hodin na náměstí před zlínskou radnicí, samotná rally odstartuje večerní diváckou Super RZ v ulicích Zlína, po které následují dva plnohodnotné soutěžní dny. Celá rally měří 770 km a obsahuje 15 rychlostních zkoušek v celkové délce 219,6 km na osmi úsecích s asfaltovým povrchem. Nejdelším a nejnáročnějším rychlostním testem v itineráři letošní barumky bude poslední rychlostní zkouška celé rally s téměř 25 kilometry! V itineráři soutěže najdeme po loňské odmlce opět klasický úsek Pindula, který začal psát svou historii při třetím ročníku v roce 1973!„V loňském roce jsme nejeli tuto legendární erzetu z důvodu výskytu afrického moru prasat a rozhodli se pro bezpečnější variantu. Letos tento problém pominul a tradiční úsek vracíme opět do itineráře barumky. Připravili jsme obtížné rychlostní zkoušky, které prověří připravenost posádek a vozů. Soutěži určitě nebude scházet náboj a obtížný charakter jednotlivých rychlostních zkoušek. Diváci se mají opět na co těšit," pověděl Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.


Ve srovnání s loňským rokem došlo k obměně 48% trati rychlostních zkoušek. Pořadatelé zařadili některé staronové úseky trati rychlostních zkoušek během sobotní etapy. Jedná se o rychlostní zkoušku s názvem Kostelany v oblasti vrchoviny Chřiby a náročný úsek kolem Roštína.

Pořadatelé z Auto klubu Barum Zlín v AČR očekávají velmi kvalitní startovní pole. Předpokládá se, že se objeví ve Zlíně kolem čtyřiceti vozů kategorie R5, přijede řada zvučných jmen nejen z Evropy. Evropskému šampionátu vévodí po třech odjetých podnicích Lukasz Habaj z Polska a Chris Ingram z Velké Británie. Oba jezdce startující na vozech Škoda Fabia R5 dělí v průběžném pořadí pouze jeden bod. Až na třetím místě figuruje zatím úřadující evropský šampion Alexej Lukjaňuk z Ruska, který havaroval na Azorech a nedokončil rally na Kanárských ostrovech. Diváci se mohou těšit v rámci evropského šampionátu i na tuhé boje v hodnocení jezdců do 28 let (ERC1 Junior) a juniorů (ERC3 Junior)Dvanáctý ročník Star Rally Historic je pevně zakořeněnou součástí Barum Czech Rally Zlín. Potvrzením rostoucí úrovně je přidělení mistrovského statusu podniku, který se počtvrté pojede jako součást MČR v rally historických automobilů! Tradiční součástí zahajovacího programu barumky je Bugatti Grand Prix. Již poosmé se na trať městského okruhu v ulicích Zlína vydají historické automobily z dvacátých a třicátých let minulého století. Letos bude premiérově součástí nového šampionátu s názvem GRAND PRIX historických vozidel. Seriál má další tři podniky (1000 mil Československých, Brno Revival a Zbraslav–Jíloviště) a nejlepší jezdec získá Putovní pohár prezidenta Autoklubu ČR.

Potřetí se uskuteční Green Rally pro vozidla s elektrickým a hybridním pohonem, kdy nejde o klasickou rally, posádky absolvují některé z klasických rychlostních zkoušek barumky, okořeněnou o speciální úkoly jako například jízdu zručnosti, a také o společensko-kulturní vyžití spojené s příjemnými gastronomickými zážitky. Třetí pokračování čeká i cyklovyjížďka s názvem Zlínská kola, která je určena jak pro profíky, tak pro širokou veřejnost a proběhne po trati městské rychlostní zkoušky.

Podrobné informace najdete na oficiálním webu www.czechrally.com nebo prostřednictvím sociálních sítí.

ZÁKLADNÍ PROGRAM:


Pátek 16. srpna 2019
09:35 – 10:20 hod.: kvalifikační RZ Pohořelice
10:25 – 13:00 hod.: testovací RZ Pohořelice
16:00 hod.: slavnostní start
21:15 hod.: Super RZ Zlín

Sobota 17. srpna 2019
08:30 hod.: start 1. etapy
22:55 hod.: cíl 1. etapy

Neděle 18. srpna 2019
07:30 hod.: start 2. etapy
16:58 hod.: cíl rally, rozdílení cen

Komentáře