I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Fiesta Cup: RallyeStar2012 – prvním vítězem je T.Mezsároš

Fiesta Cup
Zbyněk Čermák
30. června 2012 - 23:34
1158×
6 minut čtení

Soutěžní akce pro mladé talenty má za sebou úvodní dvě kola – výběrové kolo (Letiště Líně) a první závod RallyeSTAGE Sosnová!

V lednu 2012 vyhlásil plzeňský ARTFordSPORT zajímavou soutěž pro všechny mladé zájemce o rallye – pod názvem COCAINE RallyeSTAR 2012 nabídl mladým chlapcům i děvčatům ve věku 16-22let možnost vyzkoušet si svoje schopnosti v rámci rallye a to s využitím speciálů Ford Fiesta1,3Cup. Uplynulo necelých pět měsíců a soutěžní klání se naplno rozběhly. Účastníci mají za sebou již dvě akce tohoto projektu. První akcí bylo výběrové soutěžní kolo, které proběhlo v areálu Letiště Líně u Plzně 5.5 2012. Druhou akcí pak pro finálovou osmičku byl start v prvním ostrém závodě – RallyeSTAGE Sosnová 23.5 2012 (proběhl jako součást Amater Rallye Sosnová).

Pro ty, kteří o tomto projektu čtou poprvé malá rekapitulace. Záměrem této akce je najít mladé závodní talenty ve věku 16-22let pro automobilový sport a zejména pro rallye. A zároveň pomoci těmto talentům zajistit finance na vybrané akce v sezoně 2012. V rámci prvního soutěžního kola na Letišti v Líních bylo vybráno 7 mladých talentů (6 chlapců a 1 dívka), ve věku 18-22let. Pro každého z nich pak pořadatel – promotér seriálu FiestaCUP, plzeňský ARTFordSPORT zajistil sponzory, kteří uhradí pro každého juniora částku 20.000Kč! Každý z vybraných talentů pak díky těmto financím v průběhu Června-Září absolvuje ZDARMA v rámci seriálu FiestaCUP celkem 3 akce. A tři nejlepší pak budou odměněni zajímavou cenou, která jim nabídne možnost účastnit se v dalších rallye závodech seriálu FiestaCUP 2012 nebo 2013. Protože Česká republika je zemí zaslíbenou rallye, bude celý projekt zaměřen na rallye závodění. „Naším cílem bylo sehnat finance pro 12 mladých talentů –tedy optimálně zajistit alespoň šest-osm partnerů, kteří by byli ochotni podpořit mladé jezdce. V plánu tak byly čtyři závodní akce, kterých se finalisté měli zúčastnit. Bohužel jednání se sponzory, která probíhala v období Leden-Červen nedopadla příliš dobře. Například dojednaný generální sponzor mě až 14dní před prvním výběrovým kolem oznámil, že nakonec nemůže na akci participovat. Chvíli jsem přemýšlel, zda celý projekt nezastavit, ale protože mě překvapil veliký zájem ze strany soutěžících, nechtěl jsem „juniory“ zklamat. Rozhodnutí nakonec bylo projekt uskutečnit a to přesto, že v reálu se podařilo sehnat pouze čtyři partnery, kteří projekt RallyeSTAR 2012 sponzorsky podpořily. Výsledkem je tedy projekt COCAINE RallyeSTAR 2012, kde jsme nakonec vybrali 7 účastníků a který bude mít tři závodní akce pro vybrané finalisty. Do finálových závodních akcí byli vybráni tři chlapci ze skupiny 16-19let, tři chlapci ze skupiny 20-22let a jednu nejlepší dívku,“ konstatoval pořadatel akce Jiří Galuška. „Chtěl bych touto cestou poděkovat těm čtyřem partnerům, kteří náš projekt podpořili.“

Výběrové soutěžní kolo –Letiště Líně u Plzně 5.5.2012

Úvodní částí projektu COCAINE RallyeSTAR bylo výběrové soutěžní kolo, které mělo určit finalisty. Na ranní administrativní přejímku se nakonec dostavilo 54 účastníků z celé ČR, z toho byly čtyři dívky. Každý z mladých talentů pak absolvoval pět samostatných disciplín – vědomostní test z oblasti bezpečnosti silničního provozu a také motosportu, jízdu zručnosti v sériové Fiestě, závodní měřenou jízdu se speciálem Ford Fiesta 1,3CUP, test technických znalostí se zaměřením na závodní techniku a pak také jízdy ve speciálu Ford Puma1,7. Každá disciplína pak byla samostatně bodově hodnocena a součet všech bodů pak určil ty nejlepší. Pro lepší představivost–maximální počet bodů, který mohli soutěžící získat bylo 50. A jak nakonec výběrové soutěžní kolo dopadlo a kdo postoupil mezi vybrané finalisty?

Absolutní pořadí COCAINE RallyeSTAR 2012-Líně 5.5 2012 – 54 startujících

1. Tomáš Mezsároš / Loděnice – 47b
2. Václav Mareš /Velešín -45b
3. Petr Gargulák /Slušovice -44b
4. Jan Nešpor /Slavonice-43b
5. Tomáš Omelka/Praha-43b
6. Jakub Schimmer /Plzeň -41b -1.místo kategorie 16-19let
7. David Podhora /Český Krumlov -41b -2.místo kategorie 16-19let
8. Filip Strahal /Praha -41b -3.místo kategorie 16-19let
9. Marián Baštýř /Uherský Brod-41b
10. Jan Hloušek /Jablonec n.N -40b
24. Tereza Maršálková /Liberec -35b -1.místo kategorie Dívek
COCAINE RalIyeSTAR Sosnová 23.6 2012 – 8 startujících, všichni Ford Fiesta 1,3CUP

První závodní víkend celého projektu byl připraven na Autodrom Sosnová na minulý víkend. V rámci závodu Amater Rallye se konal první závod s názvem COCAINE RallyeSTAGE ,který přivedl na start osm startujících mladých talentů. Sedm z nich bylo postupujících z výběrového kola (tři nejlepší chlapci kategorie 20-22let – Tomáš Mezsároš, Václav Mareš a Petr Gargulák,dále tři nejlepší „junioři“ z kategorie 16-19let – Jakub Schimmer, David Podhora a Filip Strahal a vítězná dívka – Tereza Maršálková).Osmým účastníkem pak byl teprve 17letý Tadeáš Šimeček, který sice ve výběrovém kole skončil až na 21.místě,ale který se rozhodl účastnit projektu za vlastní finance.

Samotnému závodu předcházelo ranní seznámení s tratí. Pořadatel připravil na Autodromu Sosnová okruh o délce 1,95km, jehož součástí byl také přejezd přes oblíbený Sosnový můstek. Protože se každá jízda jela na dvě kola (včetně dvou průjezdů přes můstek) byla celková délka jedné jízdy 3,9km. Na start vyrazilo všech osm jezdců se speciály Ford Fiesta 1,3Cup. A hned od začátku se ukázalo, že souboje to budou hodně vyrovnané –trojice Meszároš-Šimeček-Gargulák se totiž kompletně vešla do 1,88s. A podobný souboj byl o čtvrté místo,kde dvojici Strahal-Schimmer dělilo jen 0,48s.

Zajímavé bylo sledovat, jakým způsobem se jednotliví soutěžící dokázali v průběhu dne zlepšovat ve svých časech. Pokud bereme v potaz, že většina jezdců seděla ve Fiestě podruhé v životě, ukázalo se, že právě Ford Fiesta 1,3Cup je pro mladé jezdce odpovídající nářadí. V rámci celého dne se mladí jezdci dokázali zlepšit na 3,9km dlouhé RZ o 10-22s. Největší skok udělala v rámci celého dne jediná dívka Tereza Maršálková – ta začala velmi opatrně, ale pak každou jízdou zrychlovala. V průběhu dne se z prvního času 3.55.83s posunula až na výsledných 3.32.05s. Trochu smůly s technikou si vybral Petr Gargulák –ve čtvrté jízdě totiž při jeho jízdě ve Fiestě zůstala zaseklá trojka v převodovce a do cíle chybělo ještě dost mertů. Petr jízdu dojel,ale ztratil asi 8s,což se pak projevilo v celkových výsledcích. O tom,že závod byl ale jinak velmi vyrovnaný svědčí to, že při odjetých 5RZ byli celkem tři vítězové –jednu RZ vyhráli Tomáš Meszároš a Tadeáš Šimeček, tři RZ pak Petr Gargulák. Výsledek je rozdíl po 5RZ mezi 1-3.místem jen 0,91 s !!

A jak tedy dopadly výsledky prvního závodu COCAINE Rallye STAR 2012?

1. Tomáš Mezsároš – celk.čas 16.36.63 s
2. Tadeáš Šimeček –celk.čas 16.37.01 s
3. Petr Gargulák –celk.čas 16.37.54 s
4. Filip Strahal –celk.čas 16.50.69 s
5. Jakub Schimmer –celk.čas 17.01.50 s
6. David Podhora –celk.čas 17.05.90 s
7. Václav Mareš –celk.čas 17.21.04 s
8. Tereza Maršálková – celk.čas 18.22.86


Dalším podnikem, na kterém se kompletních osmička mladých talentů objeví bude akce COCAINE RallyeSTAGE Czech Ring v Hradci Královém v srpnu 2012. Pokud Vás projekt zaujal a Vy nebo například Vaše firma by jste měli zájem podpořit tento projekt,i nadále je zde možnost spojit s námi síly. V případě zájmu jsme připraveni zodpovědět Vaše dotazy a zaslat bližší informace. Případné dotazy je možné zasílat na naši mailovou adresu Hanstoodv12@seznam.cz. Další informace k projektu COCAINE RallyeSTAR 2012 budeme průběžně doplňovat také na našich webech www.FIESTACUP-afs.com nebo www.ARTFordSPORT.com a samozřejmě budou zveřejňovány na našich partnerských webových portálech.

Komentáře
Reklama

Související článkyPecha s Uhlem čeká „domácí“ Šumava
05. května 2022 - 13:30   

Nejčtenější články
O čem se mluví?