I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

K favoritům se řadí Melichárek, Odložilík a Grzyb

Rallysprint série
Roman Ordelt
11. dubna 2015 - 00:17
1094×
3 minuty čtení

XXXIV. Rocksteel Valašská rally 2015 s centrem ve Valašském Meziříčí nabídne druhou dubnovou sobotu nebývale kvalitní startovní pole s řadou jezdeckých es. Pořadatelům z AutoMotoKlubu Rallye-Sport Vsetín se přihlásilo celkem 116 posádek z České republiky, Polska i Slovenska a podařilo se naplnit seznam přihlášených posádek řadou zvučných jmen. K největším aspirantům na celkové prvenství se řadí slovenský jezdec Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC), dále Roman Odložilík (Subaru Impreza WRC) a Polák Grzegorz Grzyb (Ford Fiesta R5). Valaška se jede jako úvodní podnik nově vypsané RallySprint Série (hodnocení dvoukolek), dále Poháru 2+, Poháru pořadatele a je součástí i značkového seriálu Opel Adam Cup 2015.

Startovní číslo 1 povezou na voze Ford Fiesta RS WRC bratři Jaroslav a Erik Melichárkovi ze slovenského týmu Melico Racing. Před dvěma týdny obsadili na Eger Rallye v Maďarsku třetí místo v absolutním pořadí. „Po rally v Maďarsku potřebujeme odzkoušet nové nastavení a po dlouhé zimní pauze potřebujeme najezdit co nejvíce kilometrů. Start na Valašsku bereme jako testování a přípravu před další soutěží slovenského šampionátu v Prešově a hlavním cílem je dojet do cíle. Přihlásila se řada výborných jezdců na špičkových vozech a určitě nás čeká velmi zajímavý závod,“ uvedl Jaroslav Melichárek.

Předloňský rallysprintový šampion Roman Odložilík usedne do vozu Subaru Impreza WRC ze stáje Jaromíra Tomaštíka s hlavním cílem otestovat tento vůz před Rallye Šumava, úvodní soutěží Mistrovství České republiky v rally. Do tria největších favoritů se řadí i sympatický polský jezdec Grzegorz Grzyb, absolutní vítěz v Egeru, kde pilotoval vůz specifikace WRC. Na Moravě se představí na voze Ford Fiesta R5, se kterým absolvuje polské mistrovství. „Těším se na těžkou konkurenci. Valašku jsem ještě nejel, ale několikrát jsem startoval na vsetínském sprintu a zdejší erzety budou podobné. Naším cílem je otestovat vůz před startem v Polsku a dojet mezi nejrychlejšími,“ pověděl Grzyb.

Na medailové příčky pomýšlí rovněž Martin Koči ze Slovenska, loňský třetí junior v hodnocení mistrovství světa. Pojede na voze Ford Fiesta R5 podobně jako plejáda špičkových polských jezdců. Stejný vůz osedlají Lukasz Habaj, Maciej Rzeznik, Maciej Oleksowicz, Tomasz Kasperczyk a Filip Nivette. Na přední příčky myslí také Martin Vlček, Robert Adolf, Petr Trnovec (všichni Škoda Fabia S2000). „Věřím, že na cílovou rampu dojede na místech, jako je naše startovní číslo,“ řekl příborský jezdec Martin Vlček na tiskové konferenci ve Zlíně.

V rámci Poháru 2+ se dále představí Martin Březík, Jaroslav Pešl, Pavel Ševčík, Tomáš Růžička (všichni Mitsubishi Lancer EVO IX) , Lumír Firla, Jiří Hladík nebo Jaroslaw Szeja z Polska (všichni Subaru Impreza STi). Celkem se do Poháru 2+ přihlásilo 17 soutěžících, Pohár pořadatele pro zahraniční posádky pojede 19 startujících.

Zajímavé startovní pole se sejde v rámci nově vypsaného seriálu RallySprint Série, pro vozy s jednou poháněnou nápravou. Mezi osmdesáti soutěžícími patří k aspirantům na čelní příčky Egon Smékal, Ondřej Bisaha (oba Citroën DS3 R3T), Patrik Rujbr (Renault Clio R3T), Jan Lunga (Renault Clio R3), Martin Vopatřil, Michal Horák, Daniel Zpěvák nebo polští jezdci Slawomir Ogryzek a Dariusz Polonski (všichni Peugeot 208 R2). Černým koněm může být zkušený kroměřížský jezdec Petr Zedník na opraveném voze Ford Fiesta Kit Car a na místě spolujezdce opět s Milanem Pražákem. Rocksteel Valašská rally 2015 je premiérou i pro vozy Opel Adam v rámci značkového poháru. Pojede zde šest těchto vozů, za volant jednoho z nich usedne zkušený Josef Peták.

Populární valaška startuje v sobotu 11. dubna v 9:00 hodin dopoledne z náměstí ve Valašském Meziříčí, měří nakonec 267 km a obsahuje 6 rychlostních zkoušek na třech úsecích v celkové délce 70 km. V cíli se objeví první posádka v sobotním podvečeru přesně v 17:40 hodin.

Komentáře
Reklama

Související články
Rally Morava míří do druhého ročníku
07. září 2021 - 16:00   

Stovka přihlášených posádek ve Vyškově
05. září 2021 - 11:28   

Erik Cais obhájil prvenství na Kopné
02. května 2022 - 10:08   

Předehra Kopné se odehraje na Rakové
27. dubna 2022 - 21:49   

Rally magazín 03/2022
27. dubna 2022 - 11:29   

Dominik Stříteský k vyloučení na Valašce
14. dubna 2022 - 15:21   


Pecha s Uhlem čeká „domácí“ Šumava
05. května 2022 - 13:30   

Nejčtenější články
O čem se mluví?