I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Bude Rally Švédsko přecejen zrušená? Zlobí se i Ogier [FOTO] [AKTUALIZOVÁNO]

Mistrovství světa
Lukáš Chum
10. února 2016 - 19:23
1473×
4 minuty čtení
AKTUALIZOVÁNO: 10. února 2016 - 21:44

21:00
Celou situaci komentoval ve švédském deníku Värmlands Folkblad ředitel FIA pro rally Jarmo Mahonen. "Vše jde podle plánu. Už několik dní pracujeme na tom, aby jsme vše vyřešili. My zůstáváme pozitivní. Všechny týmy, FIA, vedení rally i promotér jsou odhodláni k tomu, aby se soutěž odjela. Pokud by se počasí oteplilo, sedneme si u kulatého stolu a učiníme nějaké další rozhodnutí. Ale zatím to vypadá dobře." Reagoval i na negativní ohlasy jezdců, zejména na ostrá slova Sébastiena Ogiera. "Samozřejmě, nasloucháme jim. Koneckonců je to o bezpečnosti. Chápu Ogiera, je to jeho názor a respektuji ho. Ale on sám asi zapomněl, že jeho tým stojí za tím, aby se soutěž uskutečnila."

Ke kritice z řad jezdců se vyjádřil také Glen Olsson, ředitel švédské rally: "Byl jsem na to připraven. Byla to jen otázka času než se ozvou. Ale já jim rozumím, mají svůj obraz, jak chtějí, aby to vypadalo. Po seznamovacích jízdách jsme připraveni silnice upravovat mimojiné s pomocí srovnávačů a štěrku."20:30
Matador Hening Solberg v rozhovoru pro nejmenované švédské rádio svérázně reagoval na ostrá slova kritiky Sébastiena Ogiera: "To je tak, když se člověk stane mistrem světa. Soutěž v žádném případě nerušit! Jestli Ogier chce jet domů, ať klidně jede. Já myslím, že by měl. Kašlu na to, co říkají Francouzi."

19:30
Dneškem byly na Rally Švédsko, která je v letošním roce velmi osekaná kvůli nedostatku sněhu a lehu, započaty seznamovací jízdy. A z Karlstadu, dějiště soutěže, nepřicházejí dobré zprávy.

Od všech posádek se hromadí stížnosti na stav tratí, které jsou ve valné většině pokryté bahnem, štěrkem a volným kamením. Sníh s ledem je pouze na rychlostních zkouškách zasahujících do Norska. Jezdci soutěž přirovnávají spíše k Walesu a volají po jejím zrušení. To je ovšem katastrofa pro švédské pořadatele, kteří vkládají pro to, aby byla soutěž odstartována, maximální úsilí. Mají totiž na vědomí to, že soutěž se potýká s finančními problémy a její účast v kalendáři příští sezony je nejistá.

Dalším problémem je to, že nemohou být použity šotolinové pneumatiky. Soutěž je vypsána jako zimní, proto to pravidla nepovolují. A i kdyby FIA udělila vyjímku, výrobci by neměli dostatek času šotolinové pneumatiky dodat."Po dnešku musí každý soudný člověk uznat, že Rally Švédsko by se neměla konat. Není to ani tak o totální destrukci cest, ale i o bezpečnosti naší a fanoušků. Není adekvátní jet s pneumatikami s hřeby v takových podmínkách. Ty vydrží jen 10 kilometrů první rychlostní zkoušky a pak to bude neřízená klouzačka. Ani bezpečnostní složky nemají šanci po zkouškách projet a poskytnout pomoc v případě nouze. Většina silnic bude pro auta nesjízdná. Vím, že organizace a příprava takového podniku stojí obrovské peníze, ale někdy je potřeba zdravý rozum. Před organizátory a FIA stojí těžké rozhodnutí," prohlásil po první části seznamovacích jízd Maciej Szczepaniak, spolujezdec Huberta Ptaszka."Vůbec nevím, co tady děláme. Je to hloupé a směšné." Takhle si pusu na špacír pustil i mistr světa Sébastien Ogier. "Je mi líto pořadatelů, ale sníh je pouze na RZ 3/8 a RZ 4/7. Zbytek vypadá jako šotolinová rally. Ve Švédsku je prostě jet absolutně nemožné. Nechápu, proč vůbec absolvujeme seznamovací jízdy. Zbytečně ničíme místní cesty. Jet na šotolině s pneumatikami s hroty prostě nejde." Ogier byl rozhodnutím činovníků tak rozčílen, že jeho další slova velmi drsné kritiky raději nepřekládáme.

"Jet takovou švédskou rally je v rozporu se všemi bezpečnostními opatřeními," řekl Lorenzo Bertelli.Ott Tänak: "Rychlostní zkouška v Norsku (na obrázku dole pozn. red.) je v pořádku, ale je jediná. Švédské zkoušky (na obrázku nahoře pozn. red.) v tuto chvíli nepřipomínají zimní rally. Uvidíme..."

"Je mi to líto, ale zkoušky v tuto chvíli vůbec nevypadají dobře," napsal na svůj facebookový profil Anders Grøndal a přidal následující video.

Sorry to say that stages does not look good right now.From our recce cam at Power stage.

Zveřejnil(a) Anders Grøndal dne 10. únor 2016


"Rally Švédsko letos vypadá tak trochu jako rally 1000 jezer, trochu jako Wales, ale ne jako zimní rally. Je to obrovská škoda, protože je to jedna z nejlépe zorganizovaných událostí v kalendáři. Jediný bonus, který to má je, že fotografům se nabízejí úplně jiné krajiny než je obvyklé," napsal Colin Clark, který je všem známý jako osoba, která dělá v cíli jednotlivých rychlostních zkoušek rozhovory s jezdci a přenáší je živě na Rally Radio.Na obrázku výše je vidět, jak nyní vypadá úsek na skoku Colina McRae, který se nachází na třináctém kilometru rychlostní zkoušky Vargåsen.

Celou situaci sledujeme a budeme vás nadále informovat.

O autorovi
Lukáš Chum
Komentáře
Reklama

Související články
Rally magazín 02/2022
31. března 2022 - 19:28   

Rally magazín 01/2020
24. února 2020 - 18:08   

Naděje ukončil Čínovský okruh
11. května 2022 - 11:44   


Nejčtenější články
O čem se mluví?