I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Autoklub ČR se dnes na tiskové konferenci znovu vyjádřil ke kauze Lopeník

Mistrovství České republiky
Lukáš Chum
11. února 2016 - 16:52
1990×
3 minuty čtení
AKTUALIZOVÁNO: 11. února 2016 - 16:54

Dnes v dopoledních hodinách se v sídle Autoklubu České republiky v Opletalově ulici v Praze uskutečnila tisková konference, které se zúčastnil prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, generální sekretář Federace automobilového sportu Autoklubu ČR Adam Eliáš a předseda Svazu rally Tomáš Kunc. Všichni zúčastnění se vyjadřovali k tématu bezpečnosti v rally a také ke kauze Lopeník, při které v roce 2012 zemřely čtyři dívky.

Roman Ječmínek, prezident AČR: "Rallyový sport je jedním ze zrcadel automobilového sportu ČR, na který jsme pyšní. Výsledky, organizací i dopady má v Evropě své postavení pod drobnohledem laické i odborné veřejnosti. Pořadatelé před letošní sezonou díky rozhodnutí krajského soudu v Brně znejistěli. Všechny ustanovení se od roku 2012 nezměnily, spíš se změnilo jejich uplatňování a výkon. Respektujeme rozhodnutí krajského soudu v Brně, který věc vrací zpět k došetření okresním soudem v Uherském Hradišti, ale v rozhodnutí jsou obsaženy soudy, u kterých si nejsme jisti, zda vychází ze znalosti dané problematiky. Proto jsme se rozhodli se s veřejností podělit."

Adam Eliáš, generální sekretář FAS AČR: "Nechci detailně reagovat na jednotlivé body usnesení odvolacího soudu. Rád bych podotkl zásadní informace, které si myslíme, že nepadly na pravou míru nebo nebyly řečeny. Ta událost je samozřejmě obrovská tragédie, která nás nesmírně mrzí. Nicméně musíme pokračovat v naší práci, abychom tomu předcházeli. V reakci na usnesení odvolacího soudu jsme se začali potýkat se zásadními problémy u našich stávajících pořadatelů, zejména u obcí s vystavováním povolení k průjezdu. Jen pro představu, dle statistik České televize je po fotbalu a hokeji automobilový sport třetím nejsledovanějším sportem v České republice. Došli jsme k závěru, že v Lopeníku vše ze strany organizátorů soutěže proběhlo v souladu s tehdy platnými předpisy, které vychází z mezinárodních sportovních řádů. Můžeme tak říci, že pořadatel zajistil trať tak, jak má být. Bezpečnostní delegát projížděl zkoušku před jejím startem a neshledal žádné pochybení ani překážky startu zkoušky. V momentě, kdy delegát projížděl inkriminovaným místem, stál ještě činovník tam, kde stát měl. Co se dělo později si můžeme prohlédnout v reportáži i s onboardy, kterou zpracovala Česká televize.""Pořadatel přešel na druhou stranu vozovky do míst, kde později vůz st. č. 27 opustil trať. Tam se setkal se skupinkou osob, které následně byly účastníky nehody. Nejedná se tedy o selhání systému, nýbrž o pochybení jednotlivce, který byl řádně a dostatečně proškolen. Náš sport je nebezpečný, ale snažíme se riziko co nejvíce minimalizovat."

"Byli bychom zároveň rádi, kdyby se veřejnost zdržela předčasných soudů. Jediný, kdo může říct, jak to bylo, je soud. Veřejné mínění je velmi negativně ovlivněno informacemi, které publikují znalí i neznalí této problematiky. To ovlivňuje nejen život pozůstalých, ale i dalších lidí. Například Petrovi Bujáčkovi, řediteli Rallyshow Uherský Brod, to obrátilo život. Byl nucen opustit rodný dům, odstěhovat se, přerušit podnikání a prodat firmu. To si myslíme, že není potřeba. Druhým bodem je jeho syn Martin, který byl nadějný soutěžák nastupující generace a v návaznosti na tuto událost mu to zhatilo kariéru."

Tomáš Kunc, předseda Svazu rally: "Mohu konstatovat, že loňská sezona se obešla bez vážných událostí a jsme za to rádi. Svým dílem tomu přispěly, myslím si, stále dokonalejší pravidla a bezpečnostní obecná připravenost všech, kteří se na přípravě podílí. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Policií ČR jsme vytvořili Bezpečnostní manuál pro rally, který pomáhá při stavbě RZ a následné komunikaci. Ten mimojiné říká, že obce nejsou rukojmí, ale partnery rally. Daří se nám a spolupracujeme v tom i s jinými svazy. Rozjeli jsme i bezpečnostní kampaň. Vytvořili jsme bezpečnostní video s českými top jezdci, kteří se na tvorbě videa aktivně podíleli a přispěli tak svými návrhy či podněty. Toto video chceme nejen sdílet na sociálních sítích, ale také u každého jezdce. Cílem je, aby to vidělo co nejvíce lidí. Zajímá nás také zpětná vazba od pořadatelů, proto i oni se podílejí na přípravě. A my také jako jedna z mála zemí spolupracujeme na proškolení posádek v poskytnutí první pomoci. Otázky bezpečnosti jsou aktivně řešeny a chceme tou cestou, kterou jsme nastoupili, i v roce 2016 jít dál a zároveň se připravit i na rok 2017."


O autorovi
Lukáš Chum
Komentáře
Reklama

Související články
Rallyshow Uherský Brod 2012 ukončila tragédie
10. listopadu 2012 - 20:14   

Správa o zdravotnom stave Vladimíra Bánociho
08. února 2016 - 19:14   

Žito si hrál na Bohemce na slepou bábu
22. července 2015 - 12:31   

Martin Bujáček: Dva tituly a konec
13. prosince 2012 - 19:39   

Dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání
14. listopadu 2012 - 07:02   

Setkání mistrů s účastí mistrů volantu
17. prosince 2020 - 21:08   

Rally magazín 07/2020
23. září 2020 - 10:38