I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Kris Meeke vyhrál Portugalskou rally

Mistrovství světa
Ondřej Tichý
22. května 2016 - 15:20
927×
3 minuty čtení

Kris Meeke a celý tým Citroen se do kolotoče MS vrátili po tříměsíční pauze, kdy byly v kalendáři na řadě zámořské soutěže, kterých se tým letos z důvodu vývoje nového vozu neúčastní. Tento fakt ale nezabránil tomu, aby Meeke nedokázal vyhrát s náskokem 29,7 vteřiny na druhého Andrease Mikkelsena. Meeke se dostal do vedení hned na druhé rychlostní zkoušce v pátek ráno a dál před sebe již nikoho nepustil.

Z hlediska historie je to v Portugalsku první vítězství britského pilota od roku 2000, kdy zde naposled vyhrál Richard Burns.

Meekovi hrálo do karet startovní pořadí, díky němuž měl již rychlostní zkoušky vymetené od volné šotoliny. V dnešní etapě pak již jen kontroloval svůj čas vůči druhému v pořadí Andreasi Mikkelsenovi. Jeho náskok v jednu chvíli přesáhl celou minutu a to bylo přesněji po dvanácté rychlostní zkoušce, kdy byl na druhém místě ještě Sébastien Ogier.

Mikkelsen se před Ogiera dostal dnes ráno na RZ16, který první dvě etapy čistil všem závodní stopu jakožto první jezdec na trati. Ogier tak prodloužil svoji sérii nevyhraných soutěží na tři.

Francouzský pilot se po celý víkend nedokázal dostat do přímého souboje o první místo a naopak musel bránit svoji druhou pozici před Mikkelsenem a Dani Sordem s Hyundaiem. Mikkelsen dokončil první etapu na čtvrtém místě za Sordem, ale během sobotní etapy se před něj dokázal dostat a přiblížit se tak na dosah Ogierovi. Toho pak porazil na dnešní první rychlostní zkoušce, kterou vyhrál o 8,8 vteřiny právě před Francouzem.Dani Sordo na Mikkelsenův útok nedokázal odpovědět a tak soutěž dokončil na čtvrté příčce za Ogierem.

Pro životní výsledek si v Portugalsku dojel další francouzký pilot a to Eric Camilli, který se doposud v této sezóně spíše hledal. Naopak v dobrém na Portugalsko rozhodně nebude vzpomínat Mads Ostberg, kterého po celou soutěž zužovaly potíže s technikou. Soutěž nakonec dokončil na sedmém místě.

Před Ostbergem na šestém místě skončil Fin Jari-Matti Latvala, kterého z boje o přední příčky vyřadil nefunkční posilovač řízení v první etapě, kdy se propadl až na deváté místo.
O největší drama soutěže se postaral vítěz předchozí Argentinské rally Hayden Paddon, který havaroval na páté rychlostní zkoušce a vinou rozpáleného vozu se vzňala přilehlá vegetace a jeho Hyundai i20 WRC nakonec shořel na popel. Posádce se naštěstí nic nestalo, ale do problémů se ve stejném místě dostal i Ott Tänak, který skončil mimo trať jen pár metrů od vozu Paddona a za pomoci diváků a později i hasičů se mu jeho Fiestu WRC podařilo před ohněm ubránit.

Video z místa nehody:


S problémy se v soutěži potýkal Paddonův týmový kolega Thierry Neuville, který po vlažnějším začátku soutěže musel odstoupit pro nedostatek paliva v jeho voze.

Nedařilo se ani týmovému kolegovi Krise Meeka, dalšímu Francouzovi Stéphanu Lefebvremu, který se držel na skvělém šestém místě, ale jen do chvíle, kdy v sobotní etapě trefil kámen a poškodil zavěšení pravého předního kola.

Na osmém místě skončil další navrátilec do MS a to Martin Prokop, kterého navigoval Jan Tománek. O pozici níže skončil zároveň vítěz kategorie WRC2 Švéd Pontus Tidemand se Škodou Fabia R5. TOP 10 uzavřel Nicholas Fuchs rovněž s vozem z Mladé Boleslavi.
Zdroj – Citroen Racign, Volkswagen Motorsport

O autorovi
Ondřej Tichý
Komentáře
Nejčtenější články
O čem se mluví?