I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Rallye Šumava Klatovy 2017 - RZ 14 / Cíl: Kopecký vítězem soutěže!

Mistrovství České republiky
Ondřej Tichý
21. dubna 2017 - 17:00
3403×
11 minut čteníRZ 14


17:43 – Tedražická 2 - 5,98 km


Jan Kopecký si v poslední rychlostní zkoušce vyjel třetí nejrychlejší čas, což ale nemění nic na tom, že se stává celkovým vítězem Rallye Šumava Klatovy! Vítězem rychlostní zkoušky se stal Jaromír Tarabus, který celkově skončil na šestém místě. Druhý nejrychlejší byl Martin Vlček, který za Tarabusem zaostal o pouhou desetinu. Celkově tyto dva jezdce v cíli soutěže dělí sedm desetin! Čtvrtý v cíli RZ byl Jan Černý a pátý Jan Dohnal. Václav Pech zde ztratil 9 vteřin a připadla mu sedmá příčka, na druhé místo v celkovém pořadí to ale stačilo.

Konečné výsledky
1.J. Kopecký - P. DreslerŠkoda Fabia R51:19:49,5 hod
2.V. Pech - P. UhelFord Fiesta R5+47,1 s
3.J. Černý - P. ČernohorskýŠkoda Fabia R5+1:12,5 min
4.J. Szeja - M. SzejaFord Fiesta R5+2:06,7 min
5.J. Dohnal - M. ErnstFord Focus WRC+2:38,0 min
6.J. Tarabus - P. MachůŠkoda Fabia S2000+3:00,2 min
7.M. Vlček - J. ŽákováFord Fiesta R5+3:00,9 min
8.V. Štajf - F. RajnohaŠkoda Fabia R5+4:12,2 min
9.K. Trněný - V. PritzlŠkoda Fabia WRC+5:03,9 min
10.V. Kopáček - B. RendlováSubaru Impreza STi+5:29,5 min


RZ 13


17:00 – Hoslovická 2 - 10,22 km


Jan Kopecký si připsal další vítězství v rychlostní zkoušce a překazil tak plány Václava Pecha na snížení jeho náskoku. Druhým nejrychlejším v cíli byl Jan Černý se ztrátou 8,1 vteřiny a o další jednu desetinu byl pomalejší právě Václav Pech. Ze sedmé na šestou příčku průběžně se jednu rychlostní zkoušku před cílem posunul Jaromír Tarabus, který v RZ zajel čtvrtý nejrychlejší čas. TOP5 v RZ následně uzavřel Polák Jaroslaw Szeja. Ve dvoukolkách se situace zatím stabilizovala, nejrychlejší byl Filip Mareš, který v celkovém pořadí dvoukolek ztrácí 41 vteřin na vedoucího Simona Wagnera a na třetím místě za ním o 53 vteřin zaostává René Dohnal. Nicméně právě Dohnal by se o svoje místo ještě mohl obávat, protože pouhou vteřinu a tři desetiny na něj ztrácí Andrej Barčák.

RZ 12


16:17 – Strašínská 2 - 19,49 km


Václavu Pechovi zdá se druhé průjezdy sedí více než ostatním. Vyhrál tak další rychlostní zkoušku o 6,3 vteřin před Janem Kopeckým a nyní se nachází přímo uprostřed mezi svými soupeři - na Kopeckého ztrácí 33,1 vteřiny a na třetího Jana Černého má náskok 30,5 vteřiny. Třetím nejrychlejším byl Jaroslaw Szeja, který dál hájí čtvrtou příčku. Čtvrtý čas si připsal se ztrátou necelých dvanácti vteřin Jan Černý a pátý byl Jaromír Tarabus. Technické problémy postihly Karla Trněného, který zde ztratil dvě minuty a propadl se z páté až na devátou příčku. O místo v před se tedy posunuli Jan Dohnal (5. místo), Martin Vlček (6. místo), Jaromír Tarabus (7. místo) a Vojtěch Štajf (8. místo). Do první desítky se rovněž posunul Václav Kopáček, který se s produkčním Subaru Impreza STi dostla před Karla Trojana s Fabií R5. Ve dvoukolkách musel ze čtvrtého místa odstoupit před startem RZ Patrik Rujbr pro poruchu ventilace, která zapříčinila kompletní opocení čelního okna s čímž posádka nemohla dále pokračovat. Klasifikaci vozů s jednou poháněnou nápravou vede dále Rakušan Simon Wagner, na druhé místo se zpět dostal Filip Mareš a třetí je René Dohnal.


RZ 11


15:10 – Strážovská 2 - 9,61 km


Jedenáctá rychlostní zkouška byla tou poslední pro Romana Odložilíka, jenž musel odstoupit pro poruchu motoru. Zjevně se tak nepodařilo odstranit jeho včerejší problémy s tlakem paliva. Poměrně důležitá záležitost se ještě odehrála před samotným startem rychlostní zkoušky, kdy byla udělena penalizace 15 vteřin posádkám Jan Kopecký - Pavel Dresler a Jan Černý - Petr Černohorský. Obě posádky tuto penalizaci dostali za nedodržení předepsané trasy na přejezdu dle itineráře. Pro Kopeckého penalizace neznamená nic závažného, pouze se jeho náskok na druhého pořadí zmenšil na necelých čtyřicet vteřin. O tom ovšem nemůže být řeč u Jana Černého, pro kterého to znamená propad na třetí místo za Václava Pecha a v součtu se ztrátou z této RZ nyní na druhou pozici ztrácí 18,7 vteřiny. Nejrychlejší průjezd si zde připsal Václav Pech, druhý byl Jan Kopecký se ztrátou 4,2 vteřiny, třetí Jan Dohnal, čtvrtý Karel Trněný a pátý Jan Černý. Jan Dohnal si v průběžném pořadí díky odstoupení Odložilíka polepšil o jednu příčku, zatímco Martin Vlček a Jaromír Tarabus poskočili o dvě příčky. Těm k tomu pomohly ještě trable Vojty Štajfa, který ztratil necelou minutu na tomto úseku. Na čele dvoukolek se situace nezměnila, pouze Filip Mareš se ve senaze odčinit chybu z předchozí RZ dostal na třetí příčku před Patrika Rujbra.

RZ 10


13:22 – Městská RZ - 2,65 km


Poslední rychlostní zkoušku před servisní zónou byl nejkratší test celé soutěže vedoucí v ulicích Klatov. Nejrychlejší čas si připsali rovnou tři jezdci, shodou okolností se jednalo o vedoucí trio Kopecký, Černý a Pech. Nicméně pravděpodobně zde došlo k potížím s časomírou a tak jejich časy mohou být ještě upraveny. Čtvrtý čas náleží Jaroslawu Szejovi a pátý nejrychlejší byl Roman Odložilík. Městské ulice způsobily řadě jezdců drobné či větší obtíže, Dan Landa se přetočil v jednom z odbočení, Simon Wagner a Filip Mareš naopak jednu odbočku minuli a museli se otáčet. Rakušan zde příliš času neztratil, naopak Filip Mareš si do cíle přivez manko necelé minuty a odpochodoval z průběžného vedení až na čtvrtou příčku.

Průběžné pořadí po 10. RZ
1.J. Kopecký - P. DreslerŠkoda Fabia R554:28,5 min
2.J. Černý - P. ČernohorskýŠkoda Fabia R5+53,2 s
3.V. Pech - P. UhelFord Fiesta R5+58,6 s
4.J. Szeja - M. SzejaFord Fiesta R5+1:58,2 min
5.K. Trněný - V. PritzlŠkoda Fabia WRC+2:04,6 min
6.R. Odložilík - M. TurečekFord Fiesta R5+2:09,3 min
7.J. Dohnal - M. ErnstFord Focus WRC+2:16,3 min
8.V. Štajf - F. RajnohaŠkoda Fabia R5+2:28,3 min
9.M. Vlček - J. ŽákováFord Fiesta R5+2:29,3 min
10.J. Tarabus - P. MachůŠkoda Fabia S2000+2:49,4 min


RZ 9


12:37 – Tedražická 1 - 5,98 km


Průběh této rychlostní zkoušky opět zasáhl uniklý olej na trati, ale naštěstí byla zkouška pouze pozastavena a nebezpečí se podařilo odstranit. Václav Pech si zde připsal první vítězství v rychlostní zkoušce na letošní šumavské soutěži a snížil tak náskok Jana Černého na druhém místě. Pechův čas, ale zatížila další pětivteřinová penalizace za nestandartní průjezd retardérem a tak jej od druhého místa dělí 5,4 vteřiny. Druhý v RZ byl Jan Kopecký, který na nejrychlejšího ztratil 1,8 vteřiny. Třetí pak Martin Vlček, čtvrtý zmíněný Jan Černý a pátý Roman Odložilík, který se posunul na šestou pozici díky problémům Jana Dohnala. Ten na této krátké rychlostní zkoušce ztratil přes třičtvrtě minuty a propadl se na průběžné sedmé místo. Z Dohnalových trablí ještě vytěžil Jaroslaw Szeja, který se posunul na Dohnalovu čtvrtou pozici.

A jak to vypadá podél trati?

Divácké místo na Tedražické RZ Foto: Lukáš Chum


RZ 8


11:54 – Hoslovická 1 - 10,22 km


Poslední rychlostní zkouška před polednem změny v pořadí na čele závodu nepřinesla, nejrychlejší byl opět pilot mladoboleslavského speciálu Jan Kopecký, druhý Jan Černý, který si pomalu začíná budovat náskok před třetím Václavem Pechem, který dojel v rychlostní zkoušce na třetím místě. Čtvrtý čas si obdobně jako v předchozím testu připsal Karel Trněný a stejně tak pátý Jaroslaw Szeja. V hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou se René Dohnal dostal před Patrika Rujbra na třetí místo.


RZ 7


11:11 – Strašínská 1 - 19,49 km


Souboj o druhé místo pokračoval i v této rychlostní zkoušce! Jan Černý se vrátil zpět na druhé místo s náskokem dvou vteřin na třetího Václava Pecha. V RZ zvítězil opět Jan Kopecký, za ním následoval Jan Černý, resp. Václav Pech. Čtvrtý čas si připsal Karel Trněný, který se vrátil zpět na šestou příčku před Romana Odložilíka, ten v rychlostní zkoušce ztratil 8,6 vteřiny na Trněného a v průběžném pořadí je dělí nyní necelých osm vteřin. Pro pátý čas si zde dojel Jaroslaw Szeja, kterému je pátý i v průběžném pořadí. Ve dvojkolkách ztratil výrazně Patrik Rujbr, čímž se propadl na třetí místo v této klasifikaci, průběžné vede Rakušan Simon Wagner následovaný Filipem Marešem, který RZ vyhrál.


Videoshrnutí včerejší etapy!


RZ 6


10:04 – Strážovská 1 - 9,61 km


Všechny zúčastněné dnes ráno čekalo poměrně nemilé překvapení, neboť starty rychlostních zkoušek druhé etapy budou opožděny o 22 minut. Důvodem byl chybějící retardér na šesté rychlostní zkoušce. Nejlépe do dnešního dne vstoupil dle očekávání Jan Kopecký. Druhý nejrychlejším na deštěm smáčených tratích byl Václav Pech, který na Kopeckého ztratil 4,8 vteřiny. Byl ale rychlejší než Jan Černý, se kterým bojuje o druhou pozici a nyní je v průběžném pořadí před ním o 0,6 vteřiny. Třetí čas si zde připsal zmíněný Jan Černý, čtvrtý nejrychlejší byl Roman Odložilík, který si po včerejší nepovedené etapě, kdy jej trápily technické problémy a také jezdecké chyby, bude chtít spravit chuť. Svým výkonem na první dnešní rychlostní zkoušce se posunul o příčku výše na průběžné šesté místo. Pátý čas čas zajeli shodně Jan Dohnal a polský pilot Jaroslaw Szeja. Mokrá rychlostní zkouška v rámci dvoukolek nejlépe sedla Renému Dohnalovi, naopak Filip Mareš zde ztratil 22 vteřin a propadl se z čela dvoukolek na třetí místo.RZ 5


22:12 – Koráb 2 - 15,40 km


Rychlostní zkouška dnešní etapy byla zrušena pro vyteklý olej na trati.

Průběžné pořadí po 1. etapě
1.J. Kopecký - P. DreslerŠkoda Fabia R527:49,5 min
2.J. Černý - P. ČernohorskýŠkoda Fabia R5+30,6 s
3.V. Pech - P. UhelFord Fiesta R5+32,9 s
4.J. Dohnal - M. ErnstFord Focus WRC+37,2 s
5.K. Trněný - V. PritzlŠkoda Fabia WRC+59,0 s
6.J. Szeja - M. SzejaFord Fiesta R5+59,5 s
7.R. Odložilík - M. TurečekFord Fiesta R5+1:08,4 min
8.M. Vlček - J. ŽákováFord Fiesta R5+1:10,7 min
9.V. Štajf - F. RajnohaŠkoda Fabia R5+1:14,4 min
10.J. Tarabus - P. MachůŠkoda Fabia S2000+1:28,5 min


RZ 4


21:19 – Petrovická 2 - 13,42 km


Tovární dvojice v podání Jana Kopecého s Pavlem Dreslerem nedali ani na čtvrté rychlostní zkoušce soupeřům prostor ke snížení jejich náskoku a připsali si další šumavský "skalp" a o 9,5 vteřiny posílili své vedení v soutěži. Druzí nejrychlejší se zmíněnou ztrátou byli Jan Dohnal a Michal Ernst, třetí se ztrátou dalších 1,1 vteřiny Václav Pech s Petrem Uhlem a čtvrtým časem se zde zapsal Jan Černý navigovaný Petrem Černohorským. TOP5 zde uzavřela polská dvojice Jaroslaw a Marcin Szejovi, kteří letos brázdí české tratě ve Fordu Fiesta R5. Na čele soutěže se průběžné pořadí nezměnilo, pouze Martin Vlček se posunul z deváté pozice na osmou na úkor Vojtěcha Štajfa. Ve "dvoukolkách" převzal vedení Filip Mareš a to o půl vteřiny před Patrikem Rujbrem. Třetí ve vozech s jednou poháněnou nápravou je průběžně Rakušan Simon Wagner a čtvrtý René Dohnal.

Fiesta R5 Václava Pecha v servisní zóně Foto: Lukáš Chum


RZ 3


18:32 – Koráb 1 - 15,40 km


V předešlé rychlostní zkoušce startovní pole přišlo o nejrychlejšího pilota produkčního vozu, neboť Jan Šlehofer musel odstoupit pro poruchu turbodmychadla v jeho Impreze. Pořadí se dodatečně měnilo i na špičce, kdy Václav Pech dostal pětivteřinovou penalizaci za chybu v průjezdu retardérem, čímž se propadl na čtvrté místo. Avšak díky druhému nejrychlejšímu času na této rychlostní zkoušce se posunul na prozatimní bronzovou příčku průběžně. Nejrychlejší byl i do třetice Jan Kopecký, který si do prvního dnešního servisu odváží náskok 18,6 vteřin na zmíněného Pecha. Třetím nejrychlejším byl Jan Černý, čtvrtý jeho jmenovec Dohnal a pátý Karel Trněný navigovaný Václavem Pritzlem. Tato dvojice se vrátila zpět do TOP 5 na úkor Martina Vlčka, který v RZ pravděpodobně řešil nějaký problém, nebo chyboval, protože do cíle dojel se ztrátou 26,4 vteřin na nejrychlejšího a propadl se na průběžnou devátou příčku. Po odstoupení Šlehofera je nejrychlejším produkčním vozem Václav Kopáček, jehož pronásledují Jaroslav Pešl se ztrátou 9,1 vteřiny a Martin Březík s časovým mankem téměř půl minuty.


RZ 2


17:24 – Petrovická 1 - 13,42 km


I druhá rychlostní zkouška v pořadí se stala kořistí tovární dvojice pilotující mladoboleslavský speciál Škoda Fabia R5. Jan Kopecký navigovaný Pavlem Dreslerem odskočili svým soupeřům o 6,3 vteřin a jejich celkový náskok po dvou rychlostních zkouškách je 11,5 vteřiny. Tím druhým nejrychlejším je teď průběžně Václav Pech, který se posunul z pátého místa. Třetím v RZ je i třetí posádka průběžného pořadí a tou je Jan Černý navigovaný Petrem Černohorským. Čtvrtý čas si zde připsal Jan Dohnal, jemuž náleží stejná příčka i po rychlostní zkoušce. Pátý dojel Martin Vlček, kterému čte rozpis Jindřiška Žáková. Zkouška zjevně nesedla Karlovi Trněnému, který po předchozím třetím čase zajel se ztrátou 20,1 vteřiny osmý čas.


RZ 1


16:53 – Super RZ Klatovský okruh - 11,79 km


Vstup do letošní klatovské soutěže se nejlépe povedl Janu Kopeckému, který rovněž vyhrál i dopolední shakedown. Za Kopeckým o 3,3 vteřiny zaostal Jan Dohnal navigovaný Michalem Ernstem s Fordem Focus WRC, který zde odstartoval i přes různé spekulace o jeho neúčasti. Třetí nejrychlejší zde byl se ztrátou čtyř vteřin Karel Trněný jedoucí stejně jako Jan Dohnal s vozem specifikace WRC, ale v případě Trněného se jedná o speciál z Mladé Boleslavi Fabia WRC. Za Trněným o další dvě desetiny zaostal Jan Černý a "až" pátý skončil Václav Pech se ztrátou 5,2 vteřin na vítěze RZ. Nejrychlejším produkčním vozem bylo Subaru Impreza STi Jana Šlehofera a nejrychlejším pilotem vozu s jednou poháněnou nápravovou byl Patrik Rujbr navigovaný Veronikou Římalovou.

Poměrně slušnou krizovou situaci ve známém vracáku vyrobil Daniel Landa, který by zde měl po nehodě na Valašské rally skládat reparát.

Krizová situace Dana Landy na Klatovském okruhu. Foto: Lukáš Chum


Před startem


Po sněhové kalamitě v průběhu týdne nyní v okolí Klatov panuje slunné počasí. Tratě mimo lesní pasáže jsou suché a teplota se pohybuje kolem deseti stupňů nad nulou.
O autorovi
Ondřej Tichý
Komentáře
Reklama

Související články

Sedmé vítězství Honzy Kopeckého na Šumavě
11. května 2022 - 08:52   

Rally magazín 04/2022
18. května 2022 - 08:07   


Úspěch Dominika Stříteského na Šumavě
15. května 2022 - 17:08   

Adam Březík: Plán pro Šumavu jsme splnili
12. května 2022 - 14:07   Nejčtenější články
O čem se mluví?