I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

Na virtuální Valašce dominovali Poláci

Mistrovství České republiky
Tomáš Plachý
20. dubna 2020 - 10:30
872×
5 minut čtení

Mezi téměř šesti stovkami účastníků 1. Kowax Valašská online rally ValMez 2020 uspěli polští závodníci.

Vítězem se stal Tomek Wach, jenž startoval s vozem Citroën C4 WRC, následován krajanem Mariusem Chrascinou a nejlepším Čechem Markem Peterem.

Pořadatelskému týmu KOWAX Valašské rally ValMez ve spolupráci s největší českou RBR komunitou NRC se podařil husarský kousek. Během velmi krátké doby zorganizovalo virtuální rally, zájem o ni, pak zcela předčil očekávání. Nejenže se registrovalo téměř sedm stovek účastníků (přesně 685), ale online Valaška zavítala do celého světa, téměř na všechny kontinenty. Kromě mnoha evropských zemí třeba i do Argentiny, Brazílie či Japonska. Nakonec se na startu objevilo 555 závodníků (250 dokončilo + 234 dokončilo díky superally / 71 nedokončilo). Nejvíce odstoupených, ať už z důvodu nehody nebo selhání techniky, přinesla RZ6 Semetín 2 – 21 jezdců.

V absolutním pořadí se na prvních šesti místech seřadili jezdci, kteří vsadili na bývalé speciály WRC značek Citroën a Ford. V první čtveřici byli klasifikováni tři polští „hráči“, neboť platforma „Richard Burns Rally“ je tam stále právě pro svou relativní reálnost velmi oblíbenou.„Ve světě RBR se pohybuji zhruba od roku 2010, kdy jsem objevil stránky českého pluginu. Loni na jaře jsem se rozhodl skončit s aktivním ježděním a prodal jsem volant. Ale po loňské Barum rally mi to nedalo, kolegové mě vyhecovali k návratu a pokračování v NRC. Reálná rally je oproti simulátoru úplně jinde. Tady si člověk v klidu sedí doma a všechny vjemy se mu snaží přenést volant do rukou. V autě však na vás působí přetížení a to prostě ve hře nenasimuluje. Nikdy jsem ale v opravdovém rally autě nejel, takže být šest vteřin od svezení na sedadle spolujezdce, ještě k tomu ve speciálu R5, zamrzí... V každém případě vidět ve startovce Mirka Jakeše, Vaška Pecha, Vojtu Štajfa, Ondru Bisahu, udělalo mě, virtuálovi, ohromnou radost. Celá Valaška přitáhla neskutečnou pozornost celé rally komunity a hlavně konkurenci, kterou na pluginu nepamatuju. Celé to všechno mělo náboj a pořadatelé to zvládli fakt dobře. Od technické podpory, streamů, přes rozhovory, tiskovky… prostě, byla to bomba. Všem, co se podíleli na přípravě tohoto podniku klobouk dolů, díky moc!“ pronesl v pomyslném cíli závodu nejúspěšnější český zástupce Marek Peter, jenž pravidelně navštěvuje rally podniky pořádané v okolí svého bydliště, baví ho i focení rally aut.


Závěr desítky už obsadily nejrychlejší „er pětky“, také v tomto případě se z prvenství radoval Polák Adrian Sadowski. Na deváté příčce figuroval nejrychlejší licencovaný jezdec, hodnocený v kategorii „Real“, Slovák Pavol Spišák. V rámci slovenského šampionátu se prohání po tratích s historickým vozem Lada VFTS. Loni se s bratrem Štefanem objevili v kategorii „Legend“ i na zlínské Star rally. Ze známějších jmen skončili těsně pod stupni vítězů bývalý slovenský mistr „dvoukolek“ Ján Kundlák a loňský vítěz domácího XTG Adam Cupu Dominik Stříteský.

„Vzhledem k situaci jsem byl rád, že se online Valaška zrealizovala, i když ´reál je reál´. Porovnat se to určitě nedá, ale právě RBR se posunula hodně daleko reálnému chování auta na závodní trati. Richard Burns Rally jsme s bráchou Štefanem začali hrát někdy v roce 2008, celkem jsme se tomu věnovali aktivně, dokud jsme nezačali sami závodit. V té době jsme začali chystat první auto na amatérské závody, postupem se posouvali nahoru, takže se měnily priority a náš zájem o hru velmi rychle upadl. Když jsem se zaregistroval k závodu, tak jsem chvíli laboroval, abych hru vůbec rozjel, když se to podařilo, pokračovali jsme důkladným nastavením auta. Některé tratě jsem poznal ještě z doby, kdy jsem hrál aktivně, některé úseky z reálného závodění. Další byly úplně nové. Sám jsem výsledkem překvapený, závod nabídl tvrdé souboje s jezdci, co to hráli i doposud hrají aktivně. Zároveň jsem byl rád, že se objevila zpátky i jména z doby ´2010´. Tím se vybavily pěkné vzpomínky na časy strávené u této hry. Závěrem děkuji za uspořádání tohoto závodu a každému přeji v této době hodně zdraví,“ okomentoval prvenství mezi licencovanými jezdci Pavol Spišák.


„Moc děkuji všem, kteří se do závodu přihlásili. Jsem rád, že i po 15 letech provozu komunita okolo našeho serveru takhle neskutečně funguje. A hluboce smekám před "pardály", kteří se nebáli poměřit s námi. Rozhodně se na trati neztratili!“ řekl k průběhu online Valašky správce cz pluginu Vašek Korál.
„Jsem nesmírně rád, jak celá akce od prvotní myšlenky až k samotnému průběhu neskutečně rostla. Chtěl bych poděkovat klukům z NRC, zejména Danu Šimkovi, Jakubu Hanzelkovi, Pepovi Kutějovi a Tomášovi Buriánkovi, bez nichž by celá akce byla nemyslitelná. Je super, že lidé jako třeba Tomáš Plachý a Jakub Hofbauer, ač naprostí profesionálové ve svých oborech, také nezištně celé akci věnovali spoustu času a energie. Samozřejmě děkuji i všem ostatním, kteří se na celé akci, ať už větší či i menší mírou podíleli. Také bych chtěl poděkovat všem účastníkům a pogratulovat vítězům. Celá akce ukázala, že je v podstatě jedno, jestli posíláte své auto do ‘‘katu‘‘ v teple obýváku nebo v opravdovém lese. Emoce, radost a touha zvítězit je všude stejná. Věřím, že akce pobavila, zvedla nám všem náladu a možná i otevřela nové obzory. A o to šlo především... Už v průběhu příprav jsme si řekli, že uděláme vše proto, aby nešlo jen o ojedinělý ´výkřik do tmy´, ale o začátek něčeho nového. Věřím, že tato soutěž určitě nebyla poslední. Mimo jiné jsme oslovili Autoklub ČR a projevili zájem uspořádat po dohodě s ostatními pořadateli MČR v této disciplíně. Již nyní máme spoustu nápadů do budoucna,“ okomentoval online Valašku její „duchovní otec“ Jaromír Tomaštík.


„Ještě před 14 dny bych si nedovedl představit, že něco podobného jako Valaška online půjde zorganizovat. Za vším stojí velký počet lidí, kteří se podíleli na zajištění závodu a bez kterých by to nešlo. Všem patří velký dík! Jen díky nim se podařilo v rámci RBR udělat něco nevídaného co se bude jen těžko překonávat. RBR je zpět a doufejme, že se jen tak na tuto legendární hru nezapomene,“ uzavřel zástupce komunity NRC Dan Šimek.
Zdroj – Foto: Dan Šimek, Josef Kutěj

Komentáře
Reklama

Související články
Rally magazín 03/2022
27. dubna 2022 - 11:29   

Dominik Stříteský k vyloučení na Valašce
14. dubna 2022 - 15:21   

Nejčtenější články
O čem se mluví?