I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

ACA ŠKODA Vančík Motorsport vstupuje do Mistrovství republiky v rally

Mistrovství České republiky
Jiří Šteg
20. ledna 2021 - 18:24
619×
4 minuty čtení

ŠKODA, jejíž Fabia R5 je ozdobena vynikající sbírkou úspěchů po celém světě, na konci minulého roku oznámila, že v Mistrovství ČR nebude v letošním roce nasazovat tovární vůz. Neznamená to ale, že se z domácího mistrovství stahuje, zůstává na scéně prostřednictvím podpory vybraných dealerských týmů. Jedním z nich bude nově vzniklý tým ACA ŠKODA Vančík Motorsport. V tomto týmu spoji síly dvě společnosti, které se dlouhodobě zaměřují na podporu mladých jezdců a motorsport na nejvyšší úrovni.

Autocentrála s.r.o. podporuje motoristický sport již dlouhou dobu a s jejím logem na kapotě jsme mohli vídat řadu jezdců v nejrůznějších disciplínách od OCTAVIA CUPu po Mistrovství Evropy v rally. V roce 2019 se například významně podílela na titulu juniorského mistra Evropy Filipa Mareše. Vančík Motorsport patří mezi nejvýznamnější motorářské firmy ve Střední Evropě a dlouhodobě podporuje mladé jezdce na motokárách a v rally. Do týmové Škody Fabia R5 bude usedat nově sestavená posádka mladíků Dominik Stříteský/Danny Persein. Dominik, který začínal svou kariéru v roce 2008 na motokárách, se stal v sezoně 2020 mistrem České republiky ve třídě 6, juniorským mistrem republiky a zvítězil v Peugeot Cupu. Přechod do nejvyšší třídy je dalším krokem i další výzvou v dlouhodobém plánu jeho vývoje.

Eduard Skaba, majitel a jednatel Autocentrály k novému týmu řekl: „Jsem rád, že se můžeme podílet na tomto projektu nejen proto, že motoristický sport je už dlouho mým koníčkem. Rád dělám věci, které dávají smysl a v tomto projektu do sebe všechno zapadá. Podpora Škody, renomé partnerů a jezdec, který má za sebou přes své mládí řadu úspěchů, to všechno mě vedlo k rozhodnutí, abychom se zapojili do další rallyové sezony. Už první setkání s Dominikem na mě udělalo zcela jednoznačně velmi dobrý dojem. Cítím z něj slušnost, pokoru a zodpovědný zájem o takto zajímavou šanci se v kariéře soutěžního jezdce zásadním způsobem posunout kupředu."


Jaroslav Vančík také neskrýval potěšení ze vzniklého spojení: „Tak jako v loňském roce jsme po sezoně řešili, jestli udělat postupem do R5 další krok v Dominikově kariéře nebo zůstat ještě rok ve třídě 6. Bylo hodně důvodů pro i dost důvodů proti. Váhat jsme přestali, když se objevila šance na spolupráci s panem Skabou a Škodou. Pak šlo všechno ráz na ráz a bylo to hodně otevřené a příjemné jednání. V téhle sezoně se zaměříme na Dominikův postupný vývoj, protože přechod do čtyřkolky vyžaduje změnu řady návyků. Zároveň nechceme přehnaným tlakem na výsledky do atmosféry v týmu přinést nějaké nadměrné napětí. To neznamená, že na výsledky rezignujeme, jen jsme si vědomi, že úspěch je dlouhodobou záležitostí, skládá se z tisíce maličkostí a na každé z nich musíme pracovat. Bude to hodně práce. Krásné práce, na kterou se velmi těším!"


Na sezonu se již připravuje i jezdec Dominik: „Loňská sezona pro nás byla sezonou snů. Tušili jsme, že nebudeme hrát druhé housle, ale dva tituly, na to bych se neopovážil před prvním startem ani pomyslet. Když k těmhle úspěchům přidám ještě titul v motokárové třídě Easykart 100, který získala moje "svěřenkyně" Karolína Vančíková, nelze loňské sezóně nic vytknout. Letos si netroufnu přemýšlet o tom, kam bychom mohli mířit v pořadí mistrovství republiky. Po pár testovacích kilometrech v R5 cítím, kde mám jezdecké rezervy, ale jak se s nimi vypořádám, to se ukáže až v průběhu sezony, možná na Bohemce. Ze strany managementu cítím silnou podporu a doufám, že se týmu a divákům odměníme pěkným sportem. Do prvních rally budeme s Dannym pracovat hlavně na tom, abychom byli na úrovni fyzicky, optimalizovali rozpis a poznali Fabii technicky. V rámci přípravy absolvujeme i nějaké testy.“
Postup do nejvyšší kategorie a vznik nového týmu přivítal také Richard Austen, generální ředitel MOL Česká republika: „MOL je jako dodavatel špičkového závodního paliva MOL Racing Fuel organickou součástí světa motorsportu v celé Evropě. Motorsport pro nás není jen trh s reklamou, ale především technologické partnerství se špičkovými jezdci a týmy. Věříme, že návrat týmu Vančík Motorsport do nejvyšší kategorie rally s vozem Škoda, který mimořádně talentovaný Dominik Stříteský tak trochu podědil po jiném českém mistrovi, symbolicky předznamenává další vývoj Dominikovy kariéry a udělá všem fanouškům české rally velkou radost.“


Významným partnerem bude i v letošním roce Frigera s.r.o., česká strojírenská společnost působící v oblasti výroby chladírenského zařízení, která se podílela i na obou loňských titulech.

Její majitel a jednatel Stanislav Smrček: „Automobily jsou mým koníčkem a jsem rád, že jako tradiční a úspěšná strojírenská společnost můžeme podpořit atraktivní technický sport a mladého talentovaného jezdce. Mám dojem, že se technická vzdělanost a zkušenosti poněkud vytrácejí a udržují se například právě v motoristickém sportu, k čemuž jsme chtěli přispět. Přeji Dominikovi hodně úspěchů, ale nejdůležitější bude, abychom se všichni dostali ze současných koronavirových problémů a mohli jsme se s diváky a fanoušky setkávat rallyových tratí.“


Také celý tým doufá, že se sezona 2021 odehraje v lepších podmínkách než sezona loňská a uvidíme se všemi příznivci pravidelně setkávat nejen na tratích rally, ale i prostřednictvím médií, sociálních sítí a bohatých informací ze zákulisí, které jim budeme pravidelně nabízet.

Komentáře
Reklama

Související články
Úspěch Dominika Stříteského na Šumavě
15. května 2022 - 17:08   

Adam Březík: Plán pro Šumavu jsme splnili
12. května 2022 - 14:07   


Rally magazín 04/2022
18. května 2022 - 08:07   


Sedmé vítězství Honzy Kopeckého na Šumavě
11. května 2022 - 08:52   Nejčtenější články
O čem se mluví?