I-Motorsport.cz - podrobné zpravodajství ze světa rally...

U Samohýlů panuje po Valašce poloviční spokojenost

Mistrovství České republiky
Tomáš Tkadlec
01. dubna 2021 - 15:59
738×
4 minuty čtení

Dva vozy na startu, jeden v cíli. Aneb výborná sobota pro Adama Březíka, s nedělí pak spokojenost u Mirka Jakeše. Obě posádky Samohýl ŠKODA Teamu předvedly na Valašské Rally ValMez jak vynikající výkony v jednotlivých rychlostních zkouškách, tak i jednu jezdeckou chybu a menší potíže se správnou volbou pneumatik.

I přes problémy při přípravě Valašské rally v době nouzového stavu se podařilo pořadatelům uspořádat kvalitní závody a za to jim patří obrovský dík. Příprava a úvodní testy se dlouho odkládaly také v případě posádek Jakeš – Machů a Březík – Krajča. Nakonec se předstartovní test podařil zrealizovat až těsně před startem soutěže, bohužel však v podmínkách, které neodpovídaly tomu, co na obě dvojice čekalo na tratích Valašky.„Test se odehrál v okolí Bunče, jenže bylo to na mokrých cestách se spoustou vytahaného bláta. A vzhledem k podmínkám, které nás čekaly při samotných závodech, měl pro nás test význam snad jen v tom, že jsme konečně seděli v závodních autech. Povrch a charakter rychlostních zkoušek při samotné rally byl zcela odlišný,“ vrací se k testu Adam Březík.


Pro něj se při Valašské rally jednalo o první start s vozem ŠKODA Fabia Rally2 ve dvoudenních podnicích, současně premiéru s novým spolujezdcem Ondrou Krajčou a vůbec první start na tratích Valašské rally. Přesto Adam s Ondrou zajížděli od úvodních metrů skvělé časy v první pětce absolutního pořadí a po třetím nejrychlejším čase v poslední sobotní RZ Lešná se posunuli v absolutní pořadí na skvělé čtvrté místo za mnohem zkušenější konkurenty Gryazina, Kopeckého a Mareše. A v rámci hodnocení českého mistrovství držela dvojice Březík – Krajča vynikající třetí příčku!

Oproti tomu mnohem zkušenější Mirek Jakeš s Petrem Machů hned zkraje soutěže lehce zaostávali, byť ztráta na nejlepší sedmičku nebyla nikterak veliká.

„V úvodu jsme nezvolili moc dobře pneumatiky a oproti soupeřům, kteří jeli tvrdší směs Michelin S20, jsme do první sekce obuli měkčí S10. Myslel jsem si, že budou odpovídat loňským ´jedenáctkám´, ale je to úplně jiná pneumatika s jiným vzorkem a chováním. Auto se na nich hodně vozilo po čumáku a hlavně v rychlých pasážích jsem si nevěřil. Odpoledne jsme obuli tvrdší směs S20 a časy se zlepšily, ale i na této pneumatice jsem před soutěží nejel ani kilometr a určitá nejistota šla pořád znát,“ vysvětloval Mirek průběžnou osmou pozici po první etapě.
I po první nedělní RZ si drželi Adam s Ondrou, jedoucí na pneumatikách Hankook, vynikající čtvrtou pozici. Následující RZ Poličná však pro ně nedopadla dobře.

„Pokud můžu hodnotit, pak se jednalo o vůbec nejhezčí zkoušku soutěže. Měla nejmíň antikatů a jen jediný retardér. Obsahovala technické pasáže i velmi rychlý sjezd a částečně se jela také na šotolině. Bohužel, asi po třech kilometrech jsem udělal zdánlivě drobnou chybu. V jedné delší levé zatáčce jsem na moment povolil volant, jenže ona se ještě dále utahovala. Když jsem znovu přitáhl, auto se svezlo po předku mimo cestu a tam jsme trefili pravým zadním kolem strom. Je mi to líto, protože do té doby to byla pro nás naprosto bezproblémová soutěž. Spolupráce s Ondrou je naprosto perfektní, po této stránce jsem naprosto spokojený. Poděkování patří i celému týmu za špičkově nachystané auto. Co se týká nešťastné chyby, tak ta jde jednoznačně za mnou,“ nehledal výmluvy mladý jezdec.


Naopak Mirek s Petrem se pro nedělní dopolední sekci vrátili k loňské směsi pneumatik Michelin R11 a na časech to šlo hned poznat. V součtu tří dopoledních RZ dosáhli třetího nejrychlejšího výsledku ze všech vozů ŠKODA Fabia Rally2 a za Kopeckým zaostali jen o sedm vteřin.„Je ohromně znát, když už máte s danou pneumatikou něco odjeto a natestováno, ta jistota se hned přenese do jízdy. Jakmile není, stačí si v rychlých pasážích párkrát vrknout a okamžitě se to projeví na časech. Dopoledne jsme obuli poslední loňské ´jedenáctky´, na nich jsem si přece jen víc věřil. Ale jsem přesvědčený, že je pouze otázkou času, kdy najedeme dost kilometrů na letošní verzi michelinů a i na nich zrychlíme. V nedělní etapě jsme zajeli čtyři (my, Mareš, Cais a Stříteský) v pěti sekundách a ani Honza Kopecký už není před námi tak daleko, jako v dřívějších letech,“ uzavírá Mirek hodnocení soutěže.


Celý Samohýl ŠKODA Team se již připravuje na nadcházející Rally Šumava Klatovy (7. - 9. května) a pevně věří, že technika vozů ŠKODA Fabia Rally2 bude opět fungovat tak spolehlivě jako na Valašské rally.

Komentáře
Reklama

Související články
Adam Březík: Plán pro Šumavu jsme splnili
12. května 2022 - 14:07   

Druhá příčka z Kopné příslibem na Šumavu
02. května 2022 - 18:25   


Rally magazín 04/2022
18. května 2022 - 08:07   


Úspěch Dominika Stříteského na Šumavě
15. května 2022 - 17:08   


Sedmé vítězství Honzy Kopeckého na Šumavě
11. května 2022 - 08:52